Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 9 
Húsvéti torta gyerekeknek
  2015-02-23 23:21:28, hétfő
 
  Húsvéti torta gyerekeknek

Hozzávalók:

A rudacskákhoz:
25 dkg gesztenyemassza
15 dkg darált keksz
2 kanál baracklekvár
rumaroma
2 kanál kakaópor

A krémhez:
5 dl tej
5 kanál liszt
1 csomag vaníliás cukor
25 dkg margarin
20 dkg porcukor

A piskótához:
8 tojás
8 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
8 púpozott evőkanál liszt
1 csomag sütőpor
1 csipet só

A díszítéshez:
marcipán
marcipánfigurák

Elkészítés:

A piskótához a tojások sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük egy nagy tálban. A lisztet tálba szitáljuk, és alaposan összekeverjük a sütőporral. A tojások fehérjét a sóval kemény habbá verjük. A tojássárgájára rászórjuk a liszt felét, rátesszük a tojásfehérjét, majd a tetejére a maradék lisztet. Fakanállal óvatosan összedolgozzuk, vigyázva, hogy a tojáshab ne törjön össze. Sütőpapírral kibélelt sütőformába öntjük, és kb. 200 fokra előmelegített sütőben aranysárgára sütjük. A sütő ajtaját sütés közben ne nyissuk ki, mert a tészta összeesik! A megsült piskótát kis ideig hagyjuk a sütőben hűlni, majd rácsra borítva húzzuk le róla a sütőpapírt, fordítjuk meg, és hagyjuk kihűlni.

A krémhez a tejet, a vaníliás cukrot és a lisztet felfőzzük majd kihűtjük. A margarint a porcukorral kihabosítjuk, majd a kihűlt krémet hozzáadjuk, összekeverjük.

A rudacskák hozzávalóit összegyúrjuk, pici rudakká formázzuk.

A tota összeállítása: A piskótát félbevágjuk. A krémet két részre osztjuk. Az egyik felét rákenjük a piskótára, majd rátesszük a rudakat, majd a rudakra rákenjük a maradék krémet, majd ráhelyezzük a piskótát. Marcipánnal burkoljuk. Húsvéti figurákat készítünk marcipánból, és ráhelyezzük a tortára (tetszés szerint díszítjük.)





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Szerencsés Krisztina küldte. Köszönjük!

Forrás: MIndmegette.hu




 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Marcipán, a velencei csoda
  2015-02-23 23:18:14, hétfő
 
  Marcipán, a velencei csoda

A hetvenes években még fruttiból gyúrták a háziasszonyok a szülinapi tortára szánt virágdíszek szirmait és leveleit. Szép volt, színes, kicsit rágós és szabálytalan, de mindannyian szerettük.

Ma már egész más világot élünk. Az áruházak polcain tömegesen sorakoznak a torta- és süteménydíszítő elemek: cukrok, masszák, zselék, habok, fixálók, tortadarák és tucatnyi marcipántömb - különböző ízekben. A színes tömbök könnyen kezelhetőek, akárcsak a gyurma. Készíthetünk belőlük figurákat, betűket, egyszerű formákat, vagy lappá nyújtva egész tortákat vonhatunk be velük.





Édes, színes, vidám marcipángyümölcsök

A kevésbé kreatív vagy lelkes háziasszonyoknak sem szabad csüggedniük, hiszen ma már ezerféle formában találnak marcipánfigurákat az esküvői díszektől a legmenőbb rajzfilmfigurákig. Ők az egykori frutti-díszek méltán népszerű utódai, amelyet ma már bárki bátran használhat - nem csak ünnepi alkalmakra, hanem hétköznapi, mégis különleges fogások ízesítéséhez.

De lássuk csak, honnan származik a marcipán!
Badrut csemegéje

Ősét már a régi perzsák is ismerték, az ő marcipánjuk azonban még mandulával és mézzel dúsított étolajból készült, pár csepp rózsaolajjal illatosítva. Az első, a maihoz hasonló marcipánt Velencében kezdte árulni egy Badrut nevű cukrász az 1400-as években. Persze ez is mandulából készült, de már cukorral. Mivel a Szent Márk téren került forgalomba, méghozzá éppen Márkus napján, elnevezte Marci panisnak, azaz Márkus kenyerének. Igencsak ízlett a vevőinek, így aztán árulta másnap és azután is, és Márkus kenyerének hála, élete végéig nem volt többé kenyérgondja...
Egy maréknyi mandulából

Elkészítése tulajdonképpen elég macerás és meglehetősen munkaigényes, bár nem bonyolult. Először is a mandula megtörése...





Sok munkával lesz marcipán a mandulából

1. A földön kuporogva ujjainkra rá-rácsapva a kalapáccsal megtörjük a mandulát.

2. Ezután zubogó vízbe dobjuk 2-3 percre, majd leszűrjük. Ekkor sajgó ujjbegyeinket összeégetve lehúzzuk a barna bőrt a magocskákról, hogy hófehér mandulaszemeket kapjunk.

3. Langyos sütőben megszárítjuk, majd finommá daráljuk.

4. Küzdelemeink eredményét lemérjük, és ugyanannyi porcukorral elvegyítjük, 25 dkg mennyiséghez 1 tojásfehérjét adunk, majd gyúrni kezdjük. Eleinte kilátástalannak tűnik a dolog, de ne adjuk fel... Kezünk melegétől kioldódik a mandulaolaj, és szép lassan elkezd összeállni a massza. Vagyis: kész a marcipánunk!

Most már értitek, hogy miért olyan drága dolog a marcipán?





Egy falatnyi finomság

S.O.S. vendégváró golyócskák

És hogy mit készíthetünk belőle? Aki kibírja, hogy azonnal nem falja fel, hihetetlen finomságokat alkothat a marcipánból! Például marcipángolyócskákat. Ehhez 10 dkg porcukrot és 20 dkg natúr marcipánmasszát összegyúrunk, hengert formázunk belőle, majd 16 darabkára vágjuk. Mogyorót vagy meggyet csomagolunk minden marcipándarabba, majd keserű kakaóban meghempergetjük. Mignonpapírba tesszük, és így kínáljuk.

Aki úgy ítéli, hogy kissé költséges és embertpróbáló a marcipán ekészítés, ám mégis odavan ezért az édességért, kipróbálhatja a hamis marcipánt. Sokkal egyszerűbb és persze egészen pénztárcabarát... 10 dkg kukoricalisztet 6 dl vízben sűrűre főzünk. Állni hagyjuk, hogy megkeményedjen. Közben 15 dkg krumplit héjában megfőzünk, még melegen áttörjük. Ezután összedolgozzuk a kukoricával, 20 dkg porcukorral és 20 dkg darált dióval, valamint 1 dl rummal. Kis gömböket formázunk belőle, majd kakaóba hempergetjük, és megkóstoljuk! Olyan lett, mint a marcipán?

Most pedig jöjjön néhány recept azoknak, akik máris kedvet kaptak valami látványos és ízletes marcipános finomsághoz!


Bortésztába burkolt marcipános szilva





Készíthetjük barackkal is

Hozzávalók:
16 szem szilva
10 dkg fehér marcipán
A tésztához:
3 tojás
4 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 dl tokaji aszú
6 dkg liszt
bő olaj a sütéshez
2 evőkanál fahéjas porcukor

Elkészítés: A szilvákat megmossuk, kettévágjuk és kimagozzuk. Minden mag helyére kis marcipándarabkát teszünk, majd összeillesztjük a szilvákat. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük. A tojássárgáját kikeverjük a cukorral, a vaníliás cukorral, majd beletesszük a bort és a lisztet. Simára keverjük, ha nagyon sűrű lenne, 1-2 kanál tejet adhatunk hozzá. Végül a tojáshabot is óvatosan beleforgatjuk a tésztába. Felforrósítjuk az olajat. A szilvákat megforgatjuk lisztben, majd a boros tésztamasszába mártjuk, végül a forró olajban kisütjük. Amikor kész, papírszalvétára szedjük, hogy a felesleges olajat felszívja. Fahéjas cukorral megszórjuk, ízlés szerinti gyümölcsöntettel tálalhatjuk.

Meggyes-marcipános metélt zsemlében sütve





A marcipán szinte bármelyik gyümölccsel jól harmonizál

Hozzávalók:
25 dkg rövid metélt
1 üveg magozott meggybefőtt
8 szikkadt zsemle
A zsemle áztatásához:
3 dl tej
4 dkg cukor
2 tojássárgája
A mártáshoz:
3 tojás
8 dkg cukor
5 dkg vaj
1 csomag vaníliás cukor
1 csipet őrölt fahéj
10 dkg fehér marcipán
1 citrom reszelt héja
1 dl tejföl
A tepsi kikenéséhez:
vaj
A díszítő habhoz:
2 tojásfehérje
4 dkg cukor
A tálaláshoz:
1 csomag főzés nélküli csokoládés pudingpor
porcukor
tetszőleges gyümölcs

Elkészítés: A tésztát sós vízben kifőzzük, leszűrjük, majd lehűtjük. A meggyet lecsepegtetjük. A zsemlék kalapját levágjuk, belsejüket kikaparjuk. A tejet meglangyosítjuk. A tojásokat (3+2) a felhasználási adagok szerint szétválasztjuk. A mártáshoz a 4 dkg cukorral a 3 tojásfehérjét kemény habbá verjük. A marcipánt durvára lereszeljük. A mártáshoz a 3 tojássárgáját habosra keverjük a megmaradt cukorral (4 dkg) és a vajjal. Beletesszük a vaníliás cukrot, a fahéjat, a reszelt marcipánt, a lé nélküli meggyet, csipetnyi sót, a reszelt citromhéjat, és a tejfölt. Összekeverjük. A kifőtt tésztát hozzáadjuk a mártáshoz, összeforgatjuk, és óvatosan belekeverjük a tojáshabot is. A zsemlék áztatásához a 2 tojássárgáját összekeverjük a cukorral és a tejjel, a zsemléket megforgatjuk benne. A sütőt 160 C-fokra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. Egy tűzálló tálat kikenünk vajjal. A zsemléket megtöltjük a tésztás masszával, és tűzálló tálba egymás mellé rakjuk őket. Az előmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük. Mialatt sül, a megmaradt 2 tojásfehérjéből 4 dkg cukorral nagyon kemény habot verünk. Amikor kivettük a töltött zsemléket a sütőből, a készüléket 200 C-fokra felhevítjük. A zsemlék tetejére rátesszük a habot, és pár percre visszatesszük a forró sütőbe, amíg a tetejük megpirul. Közben az öntethez a pudingport a megadott módon kikeverjük, a visszamaradt meggylevet is hozzáadjuk. A zsemléket forrón, a porcukorral megszórva, tetszőleges gyümölcsökkel díszítve, az öntettel együtt tálaljuk.





Olvasónk készítette ezt a gyönyörűséget

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Mennyei marcipán
  2015-02-23 23:08:08, hétfő
 
  Mennyei marcipán

Igazi ínyencségnek számított évszázadokon át, és ma is jobbára ünnepi alkalmak során kerülnek terítékre a marcipánból készült finomságok. Szeretjük bonbonként, pohárkrémekben, süteményekbe töltve vagy azok bevonataként, marcipánburgonya vagy figura formájában.

A marcipán-mese

A marcipán szinte minden nyelvben hasonló alakban jelenik meg. Angolul és németül marzipan, olaszul marzapane, spanyolul marzapán, franciául massepain, oroszul марципа& ;#1085;, ezért is mulatságos, ha kis kutakodást követően szembesül vele az ember, hogy számos nemzet kreált magának egy testre, egészen pontosan nyelvre és saját kultúrára szabott magyarázatot a szó, valamint az édesség eredetét illetően.

Ez alól mi sem vagyunk kivételek, hisz hosszú ideig a marcipánt marczapan (ezt tartják az első magyar nyelvű írott emléknek a témában 1544-ből, és az olasz szó átvételét sejthetjük benne), marcifánk, illetve marcafánk névvel is illették idehaza. Ez utóbbi kettő olyan analógia lehet, amelynek során hallás után terjedő szavakat valamiféle értelemmel próbálnak felruházni a köznyelvben. Jóllehet a marcipánt a világon semmi kapcsolat nem fűzi a fánkhoz (ha csak meg nem töltjük vele, ami igencsak finom), de mégis értelmezhetőbbnek érezték eleink ezt, mint a később meghonosodott marcipánt. Még a 20. század első felében is hol így, hol úgy használták a szót.





Évszázadok óta ismert finomság a marcipán

Sokáig tartotta magát az a közkeletű elképzelés, miszerint a marcipán Velencéből származik, és valójában Márk kenyere (latinul: marci panis) lehet a szó eredeti jelentése, a névadás pedig Szt. Márkra, a város védőszentjére utal. Már csak azért is terjedt el ez az eredetmagyarázat, mert a marcipán szó valóban Itáliából indult világot hódítani a 16. században. Persze olyan eredettörténet is fennmaradt, amely egy milánói pék mézes-mandulás csemegéjét tekinti kiindulópontnak jó kétszáz évvel korábbról, a nagy európai pestisjárvány idejéből, amikor is olyan élelmiszerekre volt szükség, amelyek hosszan tárolhatók, nehezen romlanak - a marcipán kétségtelenül megfelelt a kritériumoknak. A legenda szerinti a pékmester nevéről ezt az édességet is marci panis néven emlegetik.

Minden bizonnyal a marcipán nagy múlttal, ókori vagy kora középkori gyökerekkel rendelkezik. Mégis csupán abban mutatkozik egyetértés kutatók szerint, hogy a szó Itália földjéről került át az európai nyelvekbe - minimális változtatással. Vannak olyan feltételezések, melyek szerint az ókori Perzsiából származik ez az édesség, nevét pedig a katonai központú Szászánida Birodalom határvédelemre rendelt alakulatainak vezéréről, a marzbanról kapta (netán azért, mert a marzbant marcipánnal lehetett megvesztegetni? - ki tudja).





Különleges alkalmak kísérője a marcipán

Akad olyan feltevés is, hogy a marcipán valójában az ősi Kínából származik, és innen került a Közel-Keletre, majd a mai Spanyolország és Portugália területének egykor jórészt muszlimok (ők voltak a mórok) által lakott vidékeire, ahonnan a középkor folyamán jutott el a világ többi részére. A marcipán eredetének történetei még hosszan folytathatók lennének, mindegyikben akadnak tényszerű körülmények, időnként nevesített személyek, néhol még nagyvonalú receptek is. Ezek leginkább azt erősítik, hogy sokak számára fontos csemegéről van szó.

Mivel a legendákon és feltételezéseken túlmenően semmiféle megdönthetetlen bizonyíték nem szól egyik mellett sem, nagyon valószínű, hogy több-kevesebb időbeli eltéréssel, akár egymástól függetlenül is készíthettek marcipánt vagy a mai marcipánhoz hasonló édességet a világ több pontján, és kideríthetetlen, hogy honnan hová került a receptúra, ki milyen változtatásokat hajtott végre rajta. Sokan azt is tudni vélik, hogy már a reneszánsz magyar királyi udvarban is kóstolták, egyes történetek szerint Mátyás és Beatrix esküvői lakomáján is feltűnt a marcipán, méghozzá komplett sakk-készletként. Ki tudja, tényleg így történt-e?
Hogy készül a marcipán?

A marcipán alapja a mandula, méghozzá a hámozott, finomra őrölt mandula. Ehhez kerül valamilyen formában cukor, amit hosszú ideig mézzel helyettesítettek. A répacukor ipari előállítását megelőző időkben annyira költséges mulatságnak számított a cukor használata, hogy ezt a főúri csemegét valóban csak a kiváltságosok engedhették meg maguknak. Később pedig a mandula lett annyira drága, hogy máig ünnepi édességnek számít a marcipán.





Mandula és cukor - ennyi az igazi marcipán titka

A réges-régi receptek a tört mandulához méz, valamint rózsaolaj adagolását írták elő, így nem csupán édes, de különlegesen aromás (a mai ízlés szerint nyilván túlságosan is) finomságot készítettek. Mozsárban törték, alakították a masszát. Az idők folyamán mindez sokat változott. Ma már cukrászüzemekben úgynevezett hengerlési technikával (gránithengerek között törik össze az alapanyagokat) készítik a marcipánt őrölt mandula, cukor, továbbá cukor- vagy cukor-glükózszirup felhasználásával, helyenként kevés keserű mandula hozzáadásával (csak csekély mennyiségben szabad hozzáadni, de ettől nyeri el jellegzetes ízét a jó marcipán), másutt aromákkal gazdagítva a nyers masszát. A marcipánmassza ugyanis sokféle lehet.

Ha egységnyi mandulához ugyanannyi cukor (vagy szirup) kerül, egyszeres marcipánról beszélünk, ez a legnemesebb és legfinomabb. Ha a cukor mennyisége duplája a manduláénak, akkor kétszeres marcipánnak vagy csemegemarcipánnak nevezik a masszát, édesebb, mint az előző, de hasonlóan használható, ideális krémekhez, sütemények tésztájához adagolva is. Ha három rész cukor és egy rész mandula kerül összedolgozásra, akkor háromszoros marcipánról van szó, amelyet díszítőmarcipánnak is neveznek. Ennek a leghomogénebb az állaga, ezzel lehet a legjobban díszíteni a tortákat, süteményeket, és ebből lehet a legjobban kisebb-nagyobb marcipánfigurákat is előállítani.





Ügyeskezűek otthon is készíthetnek marcipánfigurákat

Más-más funkciót töltenek be az egyes marcipánmasszák, amelyek természetesen nem csupán a cukor mennyiségének szabályozásával alakíthatók, de ízesíthetők is rummal, gyümölcskivonatokkal, kávéval és még számtalan hozzávalóval. Mindemellett színezhetők is természetes vagy mesterséges színezékkel.

Jóllehet a professzionális eszközökkel készített marcipán állaga a legideálisabb, házilag is előállítható marcipán. Igaz, hogy a háztartási eszközök segítségével magunk készítette marcipán soha nem lesz olyan egyenletes, mint a cukrászdákban, üzemekben előállított professzionális massza - tehát nem lesz tökéletesen homogén vagy hibátlanul nyújtható, de ha marcipánbonbont gyártanánk házilag, ahhoz tökéletes, igaz, nem kifejezetten olcsó mulatság.

Érdemes készen kapható hámozott, őrölt mandulát használni hozzá, amelyhez nagyobb élelmiszerüzletekben is hozzá lehet jutni.
Marcipán házilag

Hozzávalók:
25 dkg hámozott, őrölt mandula
25 dkg porcukor
kb. ½ dl víz
esetleg 1-2 csepp keserűmandula-kivonat vagy rum

Elkészítés: A hámozott, őrölt mandulát, ha lehet, daráljuk át még egyszer, hogy egynemű, finom port kapjunk. A cukrot szitáljuk át, majd felezzük meg. A felét adagoljuk a mandulaliszthez, a másik felét a vízzel főzzük sziruppá. A száraz anyagokhoz csepegtessük az aromát vagy a rumot, majd kezdjük el összedolgozni először a szirup felével, majd fokozatosan adagoljuk hozzá a maradékot. A mandula olaj-tartalmától és minőségétől függően előfordulhat, hogy nem lesz szükség a teljes mennyiségű szirupra. Jól alakítható, fényes, tésztaszerű masszát kell kapnunk. Ha túl sok szirupot adagolunk hozzá, elképzelhető, hogy ragacsos, nyúlós lesz a massza!
A kész marcipánmasszát kis golyókká formálva megforgathatjuk cukrozatlan kakaóporban, belemárthatjuk csokoládéba, de akár kis kézügyességgel meg is formázhatjuk.





Marcipánburgonyához ideális a házi marcipánmassza

Ha színes marcipánmasszát szeretnénk, néhány csepp természetes vagy mesterséges színezéket érdemes adagolni a masszához, méghozzá akkor, amikor a keserűmandula-kivonatot vagy rumot, illetve egyéb ízesítőt hozzáadjuk. Az alapmassza ízesíthető narancslikőrrel vagy egészen finomra darabolt kandírozott, aszalt gyümölcsökkel, citrushéjakkal is.

Ha tortát, süteményt akarunk bevonni marcipánnal, jobban járunk, ha kész, úgynevezett háromszoros nyers marcipánmasszát vásárolunk, és két frissentartó fólialap között ezt nyújtjuk a kívánt méretre, majd nyújtófa segítségével beborítjuk vele a süteményt.
Híres marcipánok

Azokon a területeken, ahol sok mandula terem, illetve valamilyen oknál fogva kialakult a marcipán készítésének hagyománya, számos híres finomsággal is lehet találkozni.

A mórok által nagy becsben tartott marcipánnak ma is komoly hagyományai vannak Spanyolországban, mind közül a leghíresebb a toledói marcipán, amelyhez a környék mandulatermését használják.





A szicíliai marcipángyümölcsök igazi mesterművek - és finomak is

A mai Olaszországban is hagyománya van a marcipánkészítésnek, és bár az ország minden részén minőségi marcipánnal lehet találkozni, a legművészibb marcipánfigurákat a legnagyobb földközi-tengeri szigeten készítik. A híres-neves szicíliai marcipángyümölcsöket (sőt mesterien megformált zöldségféléket formázó finomságokat) frutta di martorana néven kínálják. A nevét egy palermói kolostorról nyerte, amelyet a középkorban egy Eloisia Martonara nevű apáca alapított, és a kolostor lakói az arab hódoltság alatt sajátították el a marcipán késztésének mesterségét, amit évszázadok alatt tökélyre fejlesztettek.





Csokiba mártott marcipándesszert - a legfinomabb :)

Világhírű marcipánokat (sokak szerint a legjobbakat) készítenek a nem középkori alapítású egykori észak-német Hanza-városban, Lübeckben. A Niederegger-család által alapított cégben 1806 óta készül minőségi marcipán. A titkuk - állítólag a minőségi mandula felhasználásán túl - a leheletnyi rózsavízben rejlik, amelyet a mandulamasszához adnak. A város leghíresebb szülöttje, Thomas Mann is több helyen nagy elismeréssel és nem csekély rajongással számolt be a lübecki marcipánról. A Niederegger-cég specialitása, hogy nem csupán mesteri marcipánokat készítenek évszázadok óta, de korán elkezdték a minőségi csokoládé gyártását is, és a csokoládéval bevont marcipánnal veszik le rajongóikat a lábukról immár több mint 200 éve.
Majdnem marcipánok

A mandulamarcipánhoz hasonló technológiával más olajos magokból, így például dióból, mogyoróból, barackmagból, pisztáciából, sőt kókuszból is sokfelé készítenek alapmasszát, házilag is érdemes próbálkozni vele.





Diós, mogyorós és pisztáciás marcipán is készíthető

A finomra őrölt dióból készült diómarcipán, vagy a mogyorómarcipán is finom csemege, gazdagítható finomra vágott kandírozott narancshéjjal, aszalt meggyel, akár rummal - attól függően, hogy mihez használnánk, vagy épp mihez van kedvünk.

A barackmagból készített massza neve a percipán. Valamikor a 19. században kezdték először készíteni, lévén a barackmag (a sárgabarack kemény magjában rejlő belső magrészről van szó) lényegesen olcsóbb volt a mandulánál. A percipán markánsabb, kesernyésebb a mandulamarcipánnál, de számos cukrászatban előszeretettel alkalmazzák, akár mandulamarcipánnal vegyítve - az intenzívebb aromák előcsalogatása végett is.

A nevezetes salzburgi desszert, az eredeti Paul Fürst-féle Mozartkugel (magyarul: Mozart-golyó) sem tiszta mandulamarcipánt, hanem úgynevezett pisztáciával dúsított marcipánt rejt, a zöld pisztáciának köszönheti halványzöld színét. Általában a jó minőségű pisztácia-marcipánkeverék 92-96 % mandulamarcipán mellett 8-4 %-ban tartalmaz pisztáciát.

A nem tisztán mandulából készített marcipánhoz hasonló állagú masszáknak se szeri, se száma, sokféle jó minőségű úgynevezett ,,hamis" marcipán is létezik, és vannak megdöbbentő alapanyagokból készített, mesterséges aromákkal dúsított készítmények is.
Marcipánnal készült finomságok

Mivel a marcipán sosem számított olcsó mulatságnak, sok helyen kötődik ünnepekhez, a karácsonyi ünnepkörhöz vagy az újévhez, esküvőhöz, családi ünnepekhez. Ma már sokféle marcipánmasszához és késztermékhez lehet hozzájutni az év minden szakában, és annyiféle desszert gazdagítható marcipánnal, hogy csipetnyi luxust mindenki megérdemel.

Azon túlmenően, hogy készíthetünk házi marcipánbonbont, marcipánburgonyát, karácsonyra szaloncukrot, tölthetünk marcipánmasszával aszalt sárgabarackot, aszalt szilvát, esetleg csokoládéba is márthatjuk, számos más desszerthez használható a marcipánmassza (vagy épp diómarcipán, percipán stb.).





Gyorsan elkészíthető finomság a marcipánnal töltött leveles tészta

Marcipánmasszát reszelhetünk aprósütemények omlós tésztájába, hogy még ízletesebb legyen, adagolhatunk belőle kevert süteményekhez, gyümölcskenyerekhez, krémekhez, fagylaltokhoz is. Fontos, hogy ha reszelni akarjuk a marcipánmasszát, mindig hűtsük le, így könnyebben tudunk vele dolgozni. Ha minyonok vagy sütemények, torták bevonásához használunk marcipánt, azt mindig szobahőmérsékletű masszával érdemes megtenni, hogy könnyen nyújtható legyen. Soha ne lisztezzük, hanem kevés porcukorral szórjuk meg inkább, hogy ne ragadjon a nyújtófára - ez elkerülhető, ha két sütőpapír vagy frissentartó fólia között dolgozik vele az ember.





Ünnepi torta el sem képzelhető marcipán nélkül

Stollnit és gyümölcskenyeret nem csupán karácsonyra lehet sütni, és különösen finom lesz, ha rúddá sodort marcipánt is dolgozunk a tésztába. Persze marcipános kalácsot, kuglófot és még számtalan süteményt lehet ünnepivé, különlegessé tenni több vagy kevesebb marcipán hozzáadásával.

Ha pl. 2 rész lekvárhoz 1 rész reszelt marcipánt, néhány csepp keserűmandula-kivonatot vagy rumot keverünk, csodás tölteléket kapunk, amivel aprósüteményeket, piskótatekercset, palacsintát, leveles tésztát vagy bármilyen süteményt lehet tölteni. Marcipánkrémet és pudingot persze cukrászkrémhez adagolt marcipánnal vagy vajkrémhez porciózott marcipánnal is nyerhetünk. Egyik finomabb, mint a másik...

HL

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Gyógyreceptek influenza ellen
  2015-02-23 22:55:17, hétfő
 
  Gyógyreceptek influenza ellen

Idén bennünket sem kímélt az influenza. Én ugyan nem kaptam el, de a férjem igen. Azért nem hagytuk magunkat: rögvest felvettük a harcot a kórokozók ellen - és mivel mással, mint jól bevált, ősrégi konyhai trükkökkel?

Módom nyílt sok-sok régi praktika kipróbálására, újrafelfedezésére, meg persze újabbak bevetésére is. És képzeljétek, megúsztuk az egészet gyógyszerek nélkül! Persze valójában nem tudom, hogy ez csupán a teáknak köszönhető-e, de azért némi részük biztosan volt benne.

Jöjjenek is sorra! Biztosan sokat ismertek közülük, de talán nem árt, ha így összeszedve is megvan, egyszerűen lehet majd keresni. Fényképeket nem készítettem, arra már sajna nem futotta. A fantáziátokra bízom! :)
Köhögés ellen

Kakukkfű tea
1 evőkanál szárított kakukkfüvet leöntünk 2,5 dl forrásban lévő vízzel, és kb. 30 percig áztatjuk.

Hagymatea
2 evőkanál cukrot karamellizálunk, felöntjük 6 dl vízzel, és belefőzzük 2 hagymának a megmosott, vörös héját és 1-1 réteg húsát. 2 percig forraljuk, majd 15 percig pihentetjük. Leszűrjük, mézzel, citrommal ízesíthetjük.
Torokfájás ellen

Hársfatea
3 evőkanál szárított virágzatot leöntünk 1 liter forrásban lévő vízzel, és legalább 15 percen keresztül lefedve áztatjuk. Citrommal, mézzel ízesíthetjük.
Immunerősítőnek

Gyömbértea
Kétujjnyi gyömbérgyökeret meghámozunk, apró kockákra vágunk. Felöntjük 5 dl vízzel, ízesítjük fél rúd fahéjjal és 3 szem szegfűszeggel, felfőzzük, és 5-10 percig forraljuk. Ha kissé hűlt, belefacsarjuk 1 narancs levét, leszűrjük, és mézzel fogyasztjuk.





Gyömbér, méz, citrom - mindhárom hatékony a megfázás ellen

És persze ne feledkezzünk meg a sós vizes toroköblögetésről, a zsíros trikóról és a finom (mézes) pálinkáról sem.

Mindemellett éhezni sem éheztünk. Múlt péntek este már elég ramaty állapotban voltunk - ki a betegségtől, ki az első tanítási héttől. Nem is mentünk sehová, csak filmet néztünk. Közben persze megéheztünk. Bevallom, nem volt sok kedvem főzni, mégis valami tartalmasra vágytunk. Pizzát szerettünk volna rendelni, de a múltkor is elég csúnyán befürödtem az egyik közeli pizzériával, amelyiket meg dicsérték, olyan árban volt, hogy egy nem akármilyen étterembe is elmehettünk volna annyiból. Így aztán végül mégiscsak bedagasztottam egy adag pizzatésztát.
Pizza

Hozzávalók a tésztához:
50 dkg finomliszt
3 dl langyos víz
2 dkg élesztő
1 teáskanál cukor
3 kávéskanál só
3 evőkanál olívaolaj

Elkészítés: Az élesztőt felfuttatjuk a langyos cukros vízben. A lisztet kimérjük, elkeverjük benne a sót. Hozzáadjuk az élesztős vizet, és elkezdjük összeállítani a tésztát. Mikor nagyjából egyben van, belegyúrjuk az olajat is. Nem kell sokáig gyömöszölni, csak addig, míg elválik az edénytől és a kezünktől. Konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen kb. 1 óra alatt megkelesztjük. Közben elkészítjük a szószt és a feltétet.

Hozzávalók a paradicsomszószhoz:
1 konzerv paradicsom
1 kiskanál cukor
1-2 gerezd fokhagyma

bors
oregánó
bazsalikom
kevés olívaolaj

Elkészítés: Az olajat felhevítjük, mehet rá a paradicsom. Cukrozzuk, sózzuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, és fedő alatt szétfőzzük. Majd levesszük a fedőt, fűszerezzük, és pár perc alatt kissé besűrítjük.

Feltét-variációk (ezeket szoktam kiegészíteni azzal, ami éppen van itthon, vagy kedvem van hozzá):

a.) kolbász, keménytojás, hagyma, olajbogyó, sajt
b.) sonka vagy húsos szalonna, kukorica, gomba, sajt
c.) olajos hal, hagyma, olajbogyó, sajt
d.) sonka, kukorica, ananász, füstölt sajt
e.) sonka, rukkola, kéksajt





Ez itt éppen egy vegyes felvágott: a kolbászhoz és a tojáshoz jutott némi kukorica is

A gomba kivételével mindent nyersen tehetünk rá. A gombát kevés olajon fokhagymával megpároljuk, kakukkfűvel és rozmaringgal ízesítjük. Szezonban friss paradicsomot is szoktam rá tenni.

Az 50 dkg-os tészta adag egy nagy gáztepsibe és még egy kb. feleakkorába elég. Ekkor kb. 1,5 cm vastag lesz a tészta. Aki ennél vastagabban szereti, az egész adagot tegye egy nagy tepsibe. A tepsit ki szoktam olajozni, belelapogatom a tésztát, megkenem paradicsomszósszal, rápakolom a feltétet, és a legmagasabb hőmérsékletre (nálam 275 fok) előmelegített sütőbe tolom nagyjából 13 percre. Kiveszem és tálalom is! Természetesen hidegen is finom, én másnap reggel a tejeskávé mellé szoktam megenni a maradékot.

Szombatra már világossá vált, hogy influenzával van dolgunk. Ezért aztán próbáltam olyasmit főzni, ami a betegnek is jólesik, netalán még a gyógyuláshoz is hozzájárul. Jó megoldás ilyenkor egy finom, tartalmas, mégis könnyű leves. Az én egyik személyes kedvencem a zöldségleves, minden nélkül: se rántás, se habarás, se levesbetét. Csak a zöldségek fenséges ízei.





A vegyes zöldségleves a puszta színeivel is gyógyító hatású

Kímélő zöldségleves

Hozzávalók:
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 közepes sárgarépa
1 petrezselyemgyökér és a zöldje
1 pici zellergumó a zöldjével
1 kicsike karalábé
kb. 30 dkg karfiol rózsáira szedve
3 nagy marék zöldborsó
1 közepes krumpli
olaj
víz


Elkészítés: A zöldségeket meghámozzuk, megmossuk, és egyforma, nagyjából 1,5 cm-es darabokra vágjuk. A vöröshagymát ennél valamivel finomabbra aprítjuk, a fokhagymát pedig egészen apróra. Felhevítjük az olajat, megfuttatjuk rajta a vöröshagymát. Hozzáadjuk a sárgarépát, a gyökeret, a zellergumót és a fokhagymát, s fedő alatt 5-7 percig pároljuk. Ekkor felöntjük annyi vízzel, ami kényelmesen ellepi, megsózzuk, és lassú tűzön félpuhára főzzük. A második körben adjuk hozzá a karfiolt, a karalábét, a zöldborsót, a krumplit és a zöldeket. Ha kell, adunk még vizet hozzá, kóstoljuk meg, elég sós-e. Fedő alatt készre főzzük. Forrón tálaljuk. Bár igaz, ami igaz: a zöldségleves másnap még finomabb! :)

Második fogásnak pedig fánkot sütöttem - méghozzá a sütőben. Ugyanis még pont idejében észbekaptam, hogy ez az utolsó esélyünk, mert hamarosan vége a farsangi szezonnak. Jelmezbe azért nyilván nem öltöztünk, de a fánkot szeretjük. Ahhoz nem volt kedvem, hogy végig a forró olaj mellett ácsorogjak, utána meg takarítsam a csempét, úgyhogy inkább az új fánksütő tepsimben sütöttem meg a finom kis karikákat. Igazán teljessé a citrommáz tette szerintem, de aki szerint nem, annak hagytam üresen is. Mi most lekvárral ettük, de nem csak azzal jó. :)





Mint a kis kerek kalácsok, olyan omlósak ezek a sütőben sült fánkok

Fánk a sütőből

Hozzávalók:
50 dkg liszt
1,5 dl aludttej
2,5 dl tej (vagy egyszerűen 4 dl tej :))
7 dkg cukor
1-2 csomag vaníliás cukor
2,5 dkg élesztő
2 tojás
10 dkg olvasztott vaj
1 citrom leve és reszelt héja
kb. 2 evőkanál porcukor

Elkészítés: Egy bögre (2-2,5 dl) tejben elkeverünk 1 kanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk. Közben kimérjük a lisztet, elkeverjük benne a citromhéjat, a maradék cukrot és a vaníliás cukrot. Közepébe mélyedést készítünk, oda megy az élesztős tej, a maradék tej (vagy aludttej) langyosítva és a 2 tojás, kissé felverve. Elkezdjük dagasztani a tésztát. Mikor már hozzávetőlegesen összeállt, több részletben hozzáadjuk az olvasztott vajat, és jó hólyagosra dagasztjuk. Letakarva, langyos helyen 1 óra alatt megkelesztjük.
A fánktepsi mélyedéseit kiolajozzuk, a tésztából olajos kézzel nagyobb diónyi darabokat csípünk, hurkát formálunk, és a formába tesszük, végüket összecsípjük. Tetejüket is lekenhetjük kevés olajjal.
200 fokos sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük a fánkokat. Sülés közben elkeverjük a porcukrot a citromlével, majd a még meleg fánkokra csurgatjuk. Ez a tésztaadag nekem 30 fánkhoz volt elegendő.

Vasárnap könnyű dolgom volt. Leves még maradt, főfogásnak pedig egy teljesen új ételt próbáltam ki. Mondhatom, átment a teszten, sőt minden nappal egyre finomabb lett! A megadott joghurt mennyiséggel meglehetősen szaftos lesz, szóval azon nyugodtan lehet spórolni. Legközelebb talán én is csak 2 decivel készítem.





Akár sok, akár kevés joghurttal készítjük, mindenképpen finom lesz a csirkecomb

Joghurtos csirkecomb

Hozzávalók:
3 egész csirkecomb kifilézve
3 fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
4 dl natúr joghurt
1 dl tejszín

bors
majoranna
olaj

Elkészítés: A csirkecombokat filézzük, két darabba vágjuk. Bedörzsöljük sóval és a fűszerekkel. Egy szélesebb fenekű lábasban olajat hevítünk, és mindkét oldalukon megsütjük (2-2 perc). Hozzáadjuk a joghurtot és a felaprított fokhagymát, felfőzzük. Közben a gerezdekre vágott lilahagymát is beletesszük. Forrástól számított 3-4 percig még forraljuk, majd belekeverjük a tejszínt, és még egyszer felfőzzük.
Mi kölessel, majd hajdinával ettük, mindkettővel remek volt.

Desszertnek pedig összedobtam egy klasszikus kókusztekercset. A férjem már egy ideje mondogatta, hogy az egyetemi büfében egész finomat lehet kapni, de próbáljam már meg én is elkészíteni, hogy lássa a különbséget. Haha, jó csel így rávenni egy konyhai babérokra törő gyarló nőszemélyt, hogy készítsen el valami fogára valót! :) Naná, hogy bedőltem a cselnek. Egyébként nem bántam meg, mert jó kis édesség ez, pikk-pakk megvan, és viszonylag kiadós is.
Kókusztekercs

Hozzávalók:
A kekszes alaphoz:
25 dkg darált háztartási keksz
3 evőkanál holland kakaópor
8 dkg porcukor
1 dl feketekávé
kb. 1,5 dl tej
rumaroma
A töltelékhez:
10 dkg vaj
8 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
8 dkg kókuszreszelék
2 evőkanál tejszín

Elkészítés: A kekszet elkeverjük a többi száraz hozzávalóval, hozzáadjuk a kávét, kb. 1 dl tejet, az aromát, és elkezdjük összeállítani a tésztát. Jól nyújthatónak kell lennie, szóval valószínűleg felveszi azt a 1,5 deci tejet. Aki szereti, a tej egy részét helyettesítheti lekvárral is - nálunk ugyebár ez nem jöhet szóba. :) Ha megvan, veszünk egy kb. 50 cm hosszú fóliadarabot, szépen kiterítjük és azon kinyújtjuk a tésztát, szép egyenletesen.
A töltelékhez a puha vajat kikeverjük a cukrokkal, beleforgatjuk a kókuszt és a tejszínt, majd egyenletesen megkenjük vele a barna masszát. Hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük, becsomagoljuk, és 2-3 órára a hűtőszekrénybe tesszük.
Tálalás előtt a külsejét is megszórhatjuk kókuszreszelékkel, és éles késsel felszeleteljük.





Klasszikus hozzávalók, klasszikus ízvilág

Azért azt még elmesélem, hogy sikert arattam a sütimmel. Az egyetlen negatív kritika az volt, hogy túl sok benne a fehér krém. Ezek szerint megcáfoltuk azt a több évezredes sejtést, hogy nem létezik olyan sütemény, amiben túl sok a töltelék. :)

Mandula

Forrás: Mindmegette.hu -- Mandula konyhai kalandjai


 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Kertész rizottó
  2015-02-23 22:42:45, hétfő
 
  Kertész rizottó

Hozzávalók:

30 dkg zöldbab
20 dkg zöldborsó
2 szál sárgarépa
1 kis cukkini
1 fej vöröshagyma
10 dkg emmentáli sajt
2 evőkanál olaj
25 dkg rizs
1 l zöldségleves (leveskockából)

Elkészítés:

A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, és kis darabokra összevágjuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A sajtot lereszeljük.

Nagyobb lábasban felmelegítjük az olajat, beletesszük a hagymát, megdinszteljük, hozzáadjuk a rizst, összekeverjük, kicsit pirítjuk, majd hozzáöntünk egy kevés levest, és lassú tűzön addig főzzük, amíg a rizs felveszi, majd ezt még egyszer megismételjük. Hozzákeverjük a többi zöldséget, felöntjük a maradék levessel, sózzuk, borsozzuk, majd lefedve puhára pároljuk.

A reszelt sajttal megszórva tálaljuk.





Megjegyzés:

A receptet Margó, a fotót Ditte küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Nutellás tejberizs
  2015-02-23 22:40:58, hétfő
 
  Nutellás tejberizs

Hozzávalók:

25 dkg Nutella
2 csésze rizs
1 csésze aszalt gesztenye
3 csésze almalé
1 narancs héja
1 citrom héja
fahéj
1 vaníliarúd
fél csésze kókuszreszelék
4/5 csésze szójatej
1 csipet só
10 dkg mazsola
5 dkg darált mogyoró

Elkészítés:

Morzsoljuk szét nagyobb darabokra a gesztenyét, és pörköljük meg. Főzzük kuktafazékban 35 percig a rizst a pörkölt gesztenyével, 3 csésze vízzel, az almalével és egy csipet sóval. Adjunk hozzá egy marék mazsolát, fahéjat, vaníliát, 4-5 kanál Nutellát és a narancshéjat és főzzük 20 percig. Adjuk hozzá a szója- (vagy tehén-) tejet, és ha az egész rizottó állagú, tegyük hozzá a citromhéjat. Helyezzük egy tálba, borítsuk be kókuszreszelékkel, díszítsük Nutellával, darált mogyoróval és citromhéjjal. Szobahőmérsékleten tálaljuk.





Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Kolbászos rizottó
  2015-02-23 22:38:24, hétfő
 
  Kolbászos rizottó

Hozzávalók:

35 dkg risotto rizs (arborio)
diónyi vaj
15 dkg nyers kolbász (chorizo)
húsleves
csipet sáfrány vagy sáfrányos szeklice
1,5 dl fehérbor
1 kis fej vöröshagyma
reszelt parmezánsajt


Elkészítés:

Egy magas lábosban pirítsuk meg a vajon az apróra vágott vöröshagymát és a felkarikázott kolbászt. Öntsük hozzá a rizst, és hagyjuk pár percig pirulni. Öntsük fel a fehérborral, és hagyjuk, hogy a bor elpárologjon. Adjuk hozzá kevés húslevest, majd folyamatosan adagoljunk még hozzá, mindig csak annyit, hogy épp nedves legyen. A főzés félidejében a maradék húslevesbe tegyük bele a sáfrányt vagy a sáfrányos szeklicét, alaposan keverjük el. Folytassuk a főzést, és mindig ügyeljünk arra, hogy az apránként utántöltött húsleves meleg legyen, hogy ezzel ne lassítsuk le a főzés idejét. Miután levesszük a tűzről, dobjunk bele a rizsbe egy diónyi vajat, és kevés reszelt parmezánnal hintsük meg, és ezeket is jól keverjük el.

Hagyjuk állni 1-2 percig, majd tálaljuk.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Gianni küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsos   
Tejszínes-rizses borsóleves
  2015-02-23 22:36:40, hétfő
 
  Tejszínes-rizses borsóleves

Hozzávalók:

5 dl zöldborsó
1 l húsleves
1 evőkanál liszt
1 evőkanál olaj

ételízesítő
1 tojássárgája
kevés tejszín
10 dkg rizs
zsemlekocka

Elkészítés:

A zöldborsót a húslevesben rizzsel megfőzzük, szitára töltjük és átpaszírozzuk.

Gyenge rántást készítünk, folytonos keveréssel hozzátesszük az áttört pürét, rászűrjük a húslevest, megsózzuk, ételízesítőt is adunk hozzá, kissé megcukrozzuk, pár percig főzzük.

Tálaláskor 1 tojássárgát tejszínnel
elhabarunk, a levessel feleresztjük, kissé felforraljuk, és pirított zsemlekockára.

Lehet a levesbe tenni megfőtt egész borsót is díszítésnek.





Megjegyzés:

A receptet Molnár Ilona Mária küldte. Köszönjük!

Fotó: AS

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-levesek  
Esőmentes, szép hetet!
  2015-02-23 15:31:27, hétfő
 
  Kedves Barátaimnak, kedves Látogatóimnak

További jó napot!
és




 
 
0 komment , kategória:  Hetet  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 9 
2015.01 2015. Február 2015.03
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 278 db bejegyzés
e év: 4135 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 495
  • e Hét: 9998
  • e Hónap: 23903
  • e Év: 153610
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.