Belépés
maroka.blog.xfree.hu
"Legyen béke és szeretet szívedben Boldogságod sose érjen véget" Antal Mária
1951.01.15
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Szendrei Jankára emlékezünk.
  2019-06-14 12:39:20, péntek
 
  "A gregorián legnagyobb értéke talán az, hogy általa valóban a liturgia szavai szólalnak meg, hiszen magát a Bibliát énekeljük..."
Nem szabad lemondani a Biblia énekléséről.
...... ........


A gregorián legnagyobb értéke, hogy a Bibliát énekeljük" - vallotta Szendrei Janka Széchenyi-díjas zenetörténész, egyházzenész, aki június 8-án hunyt el. Rá emlékezünk egy 2008-ban, 70. születésnapja alkalmából készült interjúval.
2008 novemberében az MTA Zenetudományi Intézete kétnapos nemzetközi zenetudományi konferenciát tartott Szendrei Janka tiszteletére, aki november 14-én ünnepelte hetvenedik születésnapját. Zenetudós, egyházzenész, a Schola Hungarica énekegyüttes egyik alapítója, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, éveken át az egyházzenei tanszék vezetője, szakíró... - és a sort még hosszan lehetne folytatni. Pályafutását népzenekutatóként kezdte, de érdeklődésének középpontjában a gregorián, a magyar hagyomány feltárása, illetve a középkori hangjegyírás története állt.
- Lassan, de nem véletlenül és előzmények nélkül tértem át a népzenéről a gregorián kutatására. A két területen ,,felnövekedett" anyagnak ugyanis van egy közös tulajdonsága, mégpedig az, hogy kezdetben mindkettő a szájhagyomány útján öröklődött, terjedt. Vagyis e két hagyomány közös tulajdonságaiból indulhattam ki. A gregorián énekeket a 9. századtól kezdték leírni, a dallamok viszont még akkor sem voltak ,,leolvashatók", amikor már neumákkal jegyezték le őket. Érdekelt az a népdalokra és gregoriánra egyaránt vonatkozó sajátosság, hogy bár nem rögzítették a dallamot, azt mégis mindenki tudta énekelni. Ahogy a nép ajkán született dal elérhető és közérthető mindenki számára, úgy a gregorián egyes rétegei is felvetették a taníthatóságnak és széles körben való alkalmazásnak lehetőségét. A népdalokkal ellentétben a gregoriánnál kezdettől jelen volt a tudatos művészi alakítás, s miután rögzítették, ,,írásbelisége" sokat segít a kutatásában.
- Munkatársaival együtt elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar gregorián kincs feltárásában, megismertetésében és terjesztésében. Mi minden történt az elmúlt évtizedekben ezen a téren?

- Tanárunk, Rajeczky Benjámin megkezdett munkáját egy tudományos osztály keretében folytathattuk. A Magyar Tudományos Akadémián elindult egy projekt, amely a magyar zenetörténet megírását tűzte ki célul. A középkori Magyarország zenekultúráját a kódexekből, a gregorián forrásokból kellett feldolgozni, tekintettel arra, hogy más dokumentum nem maradt fent abból a korból. Tulajdonképpen ez a megbízás indított el a ma is tartó kutatói munkában. A magyar gregoriánról persze csak úgy lehet beszélni, ha összehasonlítjuk a környező országok, illetve Nyugat-Európa vonatkozó hagyományaival. Mindaz, ami ehhez a kutatáshoz kapcsolódott, ajándék volt. Gondolok itt a Schola Hungarica közreműködésével készített felvételekre, és ami talán még ennél is fontosabb, a liturgikus alkalmazásra. Hiszen azért is dolgozunk, hogy a gregoriánt megpróbáljuk visszavezetni a liturgiába, élővé téve az Egyház üzenetét közvetítő zenei nyelvet. A Schola Hungaricával eddig mintegy ötven lemezünk jelent meg, köztük a Magyar gregorián sorozat hat része. A szélesebb közönség ezek alapján ismerheti meg e jelentős anyagot. Mára az MTA Zenetudományi Intézetének egyik legnépesebb osztálya lettünk, és immár tíz éve egyetemi szinten, a Zeneakadémia egyházzene tanszékén is folyik e tudomány és gyakorlat oktatása. A nyolcvanas évek közepétől sikerült külföldi kapcsolatokat is kiépítenünk. Megalapítottuk a nemzetközi Cantus planus munkacsoportot, amely nemcsak gregoriánnal foglalkozik, hanem a középkori liturgikus műzenével is.

- Milyen sajátosságai vannak a magyar gregoriánnak?
- Európa térképe két részre osztható, a gregorián egyik ,,dialektusa", a diaton változat a latin országokban, illetve Anglia zenei gyakorlatában jelent meg. A másik, a germán tradíció a dallamok pentaton gondolkodásmód szerinti alakulását mutatja. Ez utóbbi változathoz tartozik a közép-európai gregorián. Az, hogy egy adott dallam melyik tradíció része, összehasonlító vizsgálatokkal, rengeteg apró jel és motívum figyelembevételével határozható meg. A magyar gregorián jellegzetessége, hogy zenei nyelve erősen pentaton, még határozottabban és következetesebben, mint a területen kialakult egyéb germán variánsoké. A későbbi, nem tisztán gregorián alkotásoknak gyakran a szerzőit is ismerjük, és itt már igazi magyar kompozíciókról is beszélhetünk. A magyar zenetörténet első névvel jegyzett alkotásai közé tartozik például Szent István király rímes officiuma, ami a 13. század második felében keletkezett. A szerző, Raimundus neve kiolvasható a matutinum responzóriumainak kezdőbetűiből.

- Min dolgozik mostanában?
- Az elmúlt években sikerült egy-két nagy kutatási pályázatot elnyernünk, melyek segítségével jelentős projekteket tudtunk elindítani. Ami most közvetlenül is a legjobban érint, az a zsolozsma nagy responzóriumait, melizmatikus énekeit tartalmazó kritikai összkiadás előkészítése. Ezt megelőzte a zsolozsmaantifónák kritikai kiadása, amely 1999-ben jelent meg a Bärenreiter Kiadónál. Ebben hozzáférhetővé tesszük az esztergomi kódexekből elérhető összes dallamalakokat, mellettük pedig feltüntetjük a magyarországi ferencesek kódexanyagának itáliai eredetű - vagyis latin, diaton dialektushoz tartozó - dallamvariánsait. Ezzel a magyar gyakorlat két jeles tradícióját párhuzamosan adjuk közre, amely így egyszerre reprezentálja az említett két nagy európai hagyományt. Folytatódnak a forráskiadások a Musicalia Danubiana sorozatban. Most épp a Sátoraljaújhelyen keletkezett ,,retrospektív" forrás, a 17. századi pálos graduale kiadását készítjük elő. Közép-Európa zsolozsmahagyományából számítógépes adatbázis készült. A CAO-ECE (Corpus Antiphonalium Officii - Ecclesiarum Centralis Europae) nevű program összehasonlíthatóvá teszi a különböző zsolozsmarítusokat. Egyéb privát munkáim pedig változatlanul a középkori hangjegyírás történetével kapcsolatosak.

- Korábban utalt a gregorián ,,élővé" tételére...
- Nagy örömömre szolgált, hogy közreműködhettem az egyre elfogadottabb énektár, az Éneklő Egyház, valamint egy sor egyéb ilyen célú kiadvány (Graduale Hungaricum, Esztergomi énekes zsolozsma) megalkotásában. Akiket érdekel a műfaj ,,gyakorlati alkalmazása", azoknak szívesen ajánlom az alsó-krisztinavárosi templom vasárnap esti miséit, ahol immár harminc éve próbáljuk ,,visszaadni" a liturgia zenei kincseit. Jó hallani, amikor a hívek is bekapcsolódnak az egyes tételek éneklésébe. A gregorián legnagyobb értéke talán az, hogy általa valóban a liturgia szavai szólalnak meg, hiszen magát a Bibliát énekeljük. Erről nem szabadna lemondani...

Az interjú az Új Ember 2008. november 30-i számában jelent meg.
Fotó: Híradó.hu
Pallós Tamás/Magyar Kurír
 
 
0 komment , kategória:  Női szentek bemutatás  
Címkék: dallamvariánsait, közreműködhettem, összehasonlítjuk, közreműködésével, tulajdonságaiból, responzóriumait, taníthatóságnak, jellegzetessége, krisztinavárosi, határozottabban, munkatársaival, forráskiadások, tulajdonképpen, megalkotásában, kompozíciókról, elévülhetetlen, gondolkodásmód, összehasonlító, terjesztésében, születésnapját, hagyományaival, vizsgálatokkal, kódexanyagának, zenekultúráját, bekapcsolódnak, érdeklődésének, középpontjában, megalapítottuk, dallamalakokat, munkacsoportot, hozzáférhetővé, zeneművészeti, kapcsolatokat, zenetudományi, reprezentálja, kezdőbetűiből, gregorián legnagyobb, liturgia szavai, egyházzenei tanszék, magyar hagyomány, középkori hangjegyírás, gregorián kutatására, közös tulajdonsága, szájhagyomány útján, gregorián énekeket, dallamok viszont, gregorián egyes, népdalokkal ellentétben, gregoriánnál kezdettől, tudatos művészi, magyar gregorián, elmúlt évtizedekben, Szendrei Jankára, Szendrei Janka Széchenyi-díjas, Zenetudományi Intézete, Szendrei Janka, Schola Hungarica, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Rajeczky Benjámin, Magyar Tudományos Akadémián, Schola Hungaricával, Zenetudományi Intézetének, Szent István, Bärenreiter Kiadónál, Musicalia Danubiana, Corpus Antiphonalium Officii, Ecclesiarum Centralis Europae, Éneklő Egyház, Graduale Hungaricum, Pallós Tamás, Magyar Kurír,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Nevem  Adakozás  Miért nem menti meg Jézus a jó...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Mai harmónia kártyám  Facebookon kaptam  Az engedelmesség miért nem vál...  Gonosz démon-álarc  A jó emberek mindig szépek mar...  Facebookon kaptam  Segítsük barátainkat, hogy meg...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Julian Brass gondolata  Hiányzik  Facebookon kaptam  Soha ne kedvezz...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Albert Einsteinről  Jónás Tamás – Végtelen b...  Facebookon kaptam  Julian Brass gondolata  Alázat  Zsolnay Vilmos világhírű kera...  210 éve született a SZÓZAT meg...  Ágai Ágnes – Csendélet  Egy lelki imádság  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Hiányzik  Garai Gábor - Takarítás  Kerüld el az evangélium örömén...  Paul David Tripp Április 19  Kellemes vasárnapi kikapcsolód...  Egy bizonyos határt  Esti kép  Facebookon kaptam  Alázat  Facebookon kaptam  A Megváltó szolgálatában  Png lepke  Őrizkednünk kell...  Varga János Veniam - Fontos sz...  Németh László tollából  Facebookon kaptam  Próbálj meg ...  Az igazi szeretetért rendszeri...  Egy hatékony szolga  Facebookon kaptam  Tavaszi kép  Facebookon kaptam  Png kutya  Png kislány  Erdőn  Png kutya  A Megváltó szolgálatában  Png telefon  Akarat  Jónás Tamás – Végtelen b...  Örülök, hogy látlak!  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  Nagyon különös  Jónás Tamás – Végtelen b...  Julian Brass gondolata  Miért nem menti meg Jézus a jó...  Alázat  Akarat  Ne kapaszkodj magasabbra,  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Png virág  Facebookon kaptam  Bertolt Brecht -től idézet  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Lóhere  Paul David Tripp Április 21  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Mindig jusson idő nevetni  Őrizkednünk kell...  Facebookon kaptam  Ami embereknek lehetetlen, az...  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Egy bizonyos határt  Tavaszi kép  Kellemes délutánt kívánok  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Fekete István - Akác  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  Egy bizonyos határt  Fehér virág  Gonosz démon-álarc 
Bejegyzés Címkék
gregorián legnagyobb, liturgia szavai, egyházzenei tanszék, magyar hagyomány, középkori hangjegyírás, gregorián kutatására, közös tulajdonsága, szájhagyomány útján, gregorián énekeket, dallamok viszont, gregorián egyes, népdalokkal ellentétben, gregoriánnál kezdettől, tudatos művészi, magyar gregorián, elmúlt évtizedekben, tudományos osztály, magyar zenetörténet, középkori Magyarország, gregorián forrásokból, megbízás indított, magyar gregoriánról, környező országok, kutatáshoz kapcsolódott, liturgikus alkalmazásra, gregoriánt megpróbáljuk, szélesebb közönség, nyolcvanas évek, nemzetközi Cantus, középkori liturgikus, magyar gregoriánnak, gregorián egyik, diaton változat, latin országokban, germán tradíció, dallamok pentaton, közép-európai gregorián, adott dallam, területen kialakult, matutinum responzóriumainak, elmúlt években, legjobban érint, esztergomi kódexekből, magyarországi ferencesek, magyar gyakorlat, gregorián &#8222, egyre elfogadottabb, műfaj &#8222, liturgia zenei, egyes tételek, dallamvariánsait, közreműködhettem, összehasonlítjuk, közreműködésével, tulajdonságaiból, responzóriumait, taníthatóságnak, jellegzetessége, krisztinavárosi, határozottabban, munkatársaival, forráskiadások, tulajdonképpen, megalkotásában, kompozíciókról, elévülhetetlen, gondolkodásmód, összehasonlító, terjesztésében, születésnapját, hagyományaival, vizsgálatokkal, kódexanyagának, zenekultúráját, bekapcsolódnak, érdeklődésének, középpontjában, megalapítottuk, dallamalakokat, munkacsoportot, hozzáférhetővé, zeneművészeti, kapcsolatokat, zenetudományi, reprezentálja, kezdőbetűiből, felnövekedett, visszavezetni, gyakorlatában, antiphonalium, folytathattuk, változatlanul, zenetörténész, születésnapja, kapcsolatosak, magyarországi, elfogadottabb, alkalmazásnak, szájhagyomány, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 47466 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 3560
  • e Hét: 26620
  • e Hónap: 59774
  • e Év: 293521
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.