Belépés
faciendum.blog.xfree.hu
"Fordítsd az arcodat a nap felé, és minden árnyék mögéd kerül." HELEN KELLER dr Szűcs Ildikó
1961.01.18
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
mai napon történt
  2011-02-18 06:24:47, péntek
 
 


Ma 186 éve született nemzetünk nagy mesemondója, Jókai Mór. (1825-1904)

Komáromban, Ásvay Jókay József ügyvéd (1781-1837) és banai Pulay Mária gyermekeként, kisbirtokos református nemesi értelmiségi családban született. Apja elszegényedett nemes volt; miután a földjeit kénytelen volt eladni, ügyvéddé lett. A családnak ő volt az ötödik gyermeke (de két bátyja még csecsemőként meghalt). Eredetileg Ásvai Jókay Móricnak hívták, mivel Móric néven anyakönyvezték.[2] Egy anekdota szerint írótársa, Tóth Lőrinc címzett először egy levelet ,,Jókay Mór úrnak", amin Jókai kezdetben bosszankodott, s frappáns válaszul ő maga is ,,Tóth Lőr úrnak" címezte leveleit. Később Petőfi noszogatására kezdte az irodalmi életben a Jókay Mór nevet használni. 1848. március 15. után nevében az y-t i-re cserélte, ezzel is jelezte, hogy nem akar élni a nemesi származás előnyeivel, így legismertebb regényei már Jókai Mór néven jelentek meg.
Iskoláit Komáromban és a pozsonyi evangélikus líceumban végezte, ahová a német nyelv elsajátítása céljából küldték szülei, majd a pápai református kollégiumba került, ahol végül az érettségit letette. Az önképző körben barátságot kötött Petőfi Sándorral. Ekkoriban jelentek meg első elbeszélései.
Bár Kecskeméten jogi végzettséget, majd Pesten ügyvédi gyakorlatot szerzett, 1846-ban, első regényének, a Hétköznapoknak a sikere után hátat fordított a jogászi pályának és az írásnak szentelte életét. 1846-ban a Tizek Társaságának tagja lett; kezdetben a társulat saját újságját, a Pesti Füzeteket, majd annak betiltása után a társaság új lapját, az Életképeket szerkesztette.
Az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban tevékeny részt vállalt: segített a 12 pont megfogalmazásában, nemzetőrnek állt, a Pesti Hírlap és az Esti Lapok hasábjain Habsburg-ellenes írásokat publikált, küldöttségben járt a bécsi felkelőknél és a hivatalos lap társszerkesztőjeként Debrecenbe is elkísérte a menekülő kormányt.
1848. március 15-én este a Nemzeti Színházban megtekintette a Bánk Bán című előadást. Itt lépett fel Gertrúd királyné szerepében Laborfalvi Róza, aki Jókai mellére kokárdát tűzött. A találkozásból szerelem lett és augusztus 29-én házasságot kötöttek. A házasság komoly felzúdulást váltott ki mind családja, mind barátai körében (ekkor szakította meg barátságát Petőfivel), mivel az akkor már ismert és sikeres színésznő idősebb volt Jókainál és volt egy házasságon kívüli gyermeke is.


Jókai és neje, Nagy Bella 1899-ben, olaszországi nászútjuk során készült fényképen. Jókai a képről a következő tréfás megjegyzést tette: "A nápolyi fényképész ugyancsak becsületes ember volt; engem húsz évvel fiatalabbá tett, nőmet tízzel öregbítette s így harmincz évvel közelebb hozott egymáshoz"[3]
A szabadságharc bukása után bujkálnia kellett, ezért Tardonára menekült. Ezt az időszakot meséli el az Egy bujdosó naplója című műve. 1849-ben, részben felesége közbenjárására, aki számára komáromi menlevelet szerzett, kegyelmet kapott és visszatérhetett otthonába.
Nagyon sok regényt írt és már az 1850-es években hatalmas népszerűségre tett szert. Az 1850-es évek volt legtermékenyebb időszaka; ezáltal ő lett az első magyar író, aki honoráriumaiból nagypolgári színvonalon élhetett. Sokat utazott, 1853-ban járt először Erdélyben. Feleségét is többször elkísérte fellépéseire, 1857. szeptember 3-án Jókai nyitóbeszédével és Laborfalvi Róza vendégjátékával nyílt meg a Miskolci Nemzeti Színház. Ugyanebben az időszakban derült fény tüdő- és szívbajaira.
1858 decemberében a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja lett, 1860-ban a Kisfaludy Társaság tagjai közé választották. 1861-ben Siklós városának képviselője lett a Teleki-féle Határozati Párt színeiben. Annak feloszlása után a Tisza Kálmán-féle párt (Balközép Párt) színeiben indult, majd annak a Deák Párttal történt egyesüléséből született Szabadelvű Párt színeiben is megmérettette magát 1875-ben.


Jókai Mór aláírása
Közben különböző hírlapokat indított: 1856-ban a Nagy Tükör, 1858-ban az Üstökös című élclapot, 1863-ban A Hon című folyóiratot alapította meg. A lap egyik vezércikkét a kormányzat sértőnek találta, így Jókait, mint felelős szerkesztőt, sajtóvétségért egy év börtönbüntetésre ítélték. A börtönből egy hónap múlva szabadult. Az 1880-as években visszavonult; sorra lemondott lapjai szerkesztéséről, csak a Hon és az Ellenőr egyesüléséből keletkezett Nemzetnek, majd megszűnése után utódjának, a Magyar Nemzetnek maradt haláláig a névleges főszerkesztője. A Szabadelvű Pártot is otthagyta. Akkoriban sok időt töltött külföldi gyógyfürdőkben, svábhegyi kertjében, illetve balatonfüredi villájában.
1894-ben Jókai Mór ötvenéves írói jubileuma alkalmából megjelentették műveinek százkötetes díszkiadását és a budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem díszdoktorává is avatta.
1886. november 20-án meghalt felesége, Laborfalvi Róza. Jókai ettől kezdve fogadott unokája, Jókai Róza (Benke Róza leánya) házában élt, aki Feszty Árpád festőművész felesége volt. Viszonyuk megromlott, mert az idős író 1899. szeptember 16-án Budapesten, a Terézvárosban feleségül vette az akkor 20 esztendős Nagy Bellát.[4] Az eseményt a közvélemény is óriási felháborodással fogadta. A pár nem törődött a támadásokkal, számos külföldi utazáson vettek részt, és Jókai töretlen lendülettel írta regényeit, mint Az én életem regénye, A mi lengyelünk, Ahol a pénz nem isten (amelyhez János Szalvátor főherceg adta az ihletet) vagy A börtön virága, bár ezek színvonala már nem érte el a korábbi remekművekét.
Jókai Mór 1904 tavaszán Nizzából hazatérve megfázott. 1904. május 5-én este 9-kor annyit mondott: ,,Aludni akarok,,. Életének 80. évében hunyt el tüdőgyulladásban.

Főbb művei



Jókai Mór emléktáblája Budapesten, a Dob utcában


Jókai Mór síremléke. Kismarty-Lechner Jenő és Füredy Richárd alkotása. A síremlék az író születésének századik évfordulóján kiírt pályázat után, 1928-ban készült el. A tervezésnél figyelembe vették Jókai azon kívánságát, hogy sírhantja felett ne legyen kő (Budapest, Fiumei úti temető)
Hétköznapok (regény, Pest, 1846)
Vadon virágai (novellák, Pest, 1848)
Forradalmi és csataképek 1848 és 1849-ből (novellák, Pest, 1850)
Egy bujdosó naplója (novellák, Pest, 1851)
Erdély aranykora (regény, Pest, 1852)
Török világ Magyarországon (regény, Pest, 1853)
Egy magyar nábob (regény, Pest, 1853-1854)
Janicsárok végnapjai (regény, Pest, 1854)
Kárpáthy Zoltán (regény, Pest, 1854)
A régi jó táblabírák (regény, 1856)
Szegény gazdagok (regény, Pest, 1860)
A magyar nemzet története regényes rajzokban (történelemrajz, Pest, 1860)
Az új földesúr (regény, Pest, 1862)
Politikai divatok (regény, Pest, 1862-1864)
Mire megvénülünk (regény-, Pest, 1865)
Szerelem bolondjai (regény, Pest, 1868-1869)
A kőszívű ember fiai (regény, Pest, 1869)
Fekete gyémántok (regény, Pest, 1870)
Eppur si muove. És mégis mozog a föld (regény, Pest, 1872)
Az arany ember (regény, Pest, 1872)
A jövő század regénye (regény, Pest, 1872-1874)
Enyém, tied, övé (regény, Budapest, 1875)
Az élet komédiásai (regény, Budapest, 1876)
Egy az Isten (regény, Budapest, 1877)
Névtelen vár (regény, Budapest, 1877)
Szép Mikhál (regény, 1877)
Rab Ráby (regény, Pozsony, 1879)
Szabadság a hó alatt, vagy a zöld könyv (regény, 1879)
Szeretve mind a vérpadig (regény, Budapest, 1882)
A lőcsei fehér asszony (regény, Budapest, 1885)
A cigánybáró (regény, Budapest, 1885)
Életemből (emlékek, Budapest, 1886)
A három márványfej (regény, 1887)
Jocus és Momus (anekdota-gyűjtemény, 1888)
A lélekidomár (regény, 1888-89)
A tengerszemű hölgy (regény, Budapest, 1890)
Gazdag szegények (regény, Budapest, 1890)
Nincsen ördög (regény, 1891)
Rákóczy fia (regény, 1891)
Sárga rózsa (regény, Budapest, 1893)
Fráter György (regény, Budapest, 1893)
A Kráó (regény, 1895)
Tégy jót! (regény, 1895)
Öreg ember nem vén ember (regény, 1900)
A börtön virága (regény, 1904)
A két Trenk (regény, Budapest, 1907?)
 
 
0 komment , kategória:  ezen a napon  
Címkék: tüdőgyulladásban, szabadságharcban, börtönbüntetésre, visszatérhetett, vendégjátékával, honoráriumaiból, legtermékenyebb, nyitóbeszédével, felháborodással, szerkesztéséről, tudományegyetem, anyakönyvezték, történelemrajz, főszerkesztője, megjelentették, gyógyfürdőkben, magyarországon, hétköznapoknak, közbenjárására, sajtóvétségért, elszegényedett, megtekintette, megmérettette, forradalomban, találkozásból, szerkesztette, küldöttségben, egyesüléséből, szabadságharc, noszogatására, népszerűségre, bosszankodott, balatonfüredi, terézvárosban, díszdoktorává, társaságának, földjeit kénytelen, ötödik gyermeke, anekdota szerint, levelet „, irodalmi életben, nemesi származás, pozsonyi evangélikus, német nyelv, pápai református, érettségit letette, önképző körben, sikere után, jogászi pályának, írásnak szentelte, társulat saját, 1848-49-es forradalomban, Jókai Mór, Ásvay Jókay József, Pulay Mária, Eredetileg Ásvai Jókay Móricnak, Tóth Lőrinc, Jókay Mór, Tóth Lőr, Később Petőfi, Iskoláit Komáromban, Petőfi Sándorral, Tizek Társaságának, Pesti Füzeteket, Pesti Hírlap, Esti Lapok, Nemzeti Színházban, Bánk Bán, Laborfalvi Róza, Nagy Bella, Miskolci Nemzeti Színház, Magyar Tudományos Akadémia, Kisfaludy Társaság, Teleki-féle Határozati Párt, Tisza Kálmán-féle, Balközép Párt, Deák Párttal, Szabadelvű Párt, Nagy Tükör, Magyar Nemzetnek, Szabadelvű Pártot, Királyi Magyar Tudományegyetem, Jókai Róza, Benke Róza, Feszty Árpád, Nagy Bellát, János Szalvátor, Kismarty-Lechner Jenő, Füredy Richárd, Kárpáthy Zoltán, Szép Mikhál, Fráter György,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Hogy lehet megtartani  Esti kép  Varga János Veniam - Fontos sz...  Makszim Gorkij gondolata  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Zsolnay Vilmos világhírű kera...  Facebookon kaptam  Hogy lehet megtartani  Alázat  Facebookon kaptam Annuska bar...  Adakozás  Facebookon kaptam  Lóhere  Reménység és erő Krisztustól e...  Reggel van  Jó éjszakát  Kerüld el az evangélium örömén...  Szép napot kívánok  Aki nem dolgozik, ne is egyék  Weöres Sándor - A hársfa mind ...  Szép estét  George Byron - Ahogy itt jár -...  Gonosz démon-álarc  Facebookon kaptam  Akarat  Segítsük barátainkat, hogy meg...  Alázat  Facebookon kaptam  Mit beszél, nem értem, hogy m...  Png csokor  Ami embereknek lehetetlen, az...  Facebookon kaptam  Jónás Tamás – Végtelen b...  Akarat  Reménység és erő Krisztustól e...  Paul David Tripp Április 20  Alázat  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Facebookon kaptam  A sors  Akik bántanak téged  Régi emberek, akikre máig büsz...  Facebookon kaptam  Jónás Tamás – Végtelen b...  Bounty krémes  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Erdőn  Facebookon kaptam  Boldog születésnapot a ma ünne...  A boldog családok mind hasonló...  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Png férfi  A másik dolog,  Facebookon kaptam  Az a nap, amelyik nevetés nélk...  Facebookon kaptam  Hogyan éljünk boldogan, amíg m...  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Facebookon kaptam  Őrizkednünk kell...  Albert Einsteinről  George Byron - Ahogy itt jár -...  Kaffka_Margit  Elköszönt  Facebookon kaptam  Png virág  Illyés Gyula - Milyen hamar.  Facebookon kaptam  A sors  Sokan azt tartják  Facebookon kaptam Krisztinától  Facebookon kaptam  Png telefon  A kételkedés kezelése  69 éve hunyt el Albert Einstei...  Nem méltó hozzád  Sose bánj semmit  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Fekete István - Akác  Jó éjszakát  Png virág  Facebookon kaptam  Akik bántanak téged  Szívem  Facebookon kaptam  Az igazi szeretetért rendszeri...  Erdőn  Az engedelmesség miért nem vál...  Facebookon kaptam  Tavaszi kép  Facebookon kaptam  Soha ne kedvezz...  Próbálj meg ...  Irgalom és ítélet  Facebookon kaptam  Egy maradéktalanul uralt világ  Áprily Lajos - Gyümölcsoltó  Png férfi  Radikális szeretet  Gyökössy Endre - Virágok virág... 
Bejegyzés Címkék
földjeit kénytelen, ötödik gyermeke, anekdota szerint, levelet &#8222, irodalmi életben, nemesi származás, pozsonyi evangélikus, német nyelv, pápai református, érettségit letette, önképző körben, sikere után, jogászi pályának, írásnak szentelte, társulat saját, 1848-49-es forradalomban, bécsi felkelőknél, menekülő kormányt, találkozásból szerelem, házasság komoly, házasságon kívüli, következő tréfás, nápolyi fényképész, szabadságharc bukása, időszakot meséli, 1850-es években, 1850-es évek, első magyar, időszakban derült, kormányzat sértőnek, hónap múlva, 1880-as években, névleges főszerkesztője, budapesti Királyi, börtön virága, korábbi remekművekét, tervezésnél figyelembe, bujdosó naplója, magyar nábob, magyar nemzet, kőszívű ember, arany ember, jövő század, élet komédiásai, zöld könyv, lőcsei fehér, három márványfej, tengerszemű hölgy, tüdőgyulladásban, szabadságharcban, börtönbüntetésre, visszatérhetett, vendégjátékával, honoráriumaiból, legtermékenyebb, nyitóbeszédével, felháborodással, szerkesztéséről, tudományegyetem, anyakönyvezték, történelemrajz, főszerkesztője, megjelentették, gyógyfürdőkben, magyarországon, hétköznapoknak, közbenjárására, sajtóvétségért, elszegényedett, megtekintette, megmérettette, forradalomban, találkozásból, szerkesztette, küldöttségben, egyesüléséből, szabadságharc, noszogatására, népszerűségre, bosszankodott, balatonfüredi, terézvárosban, díszdoktorává, társaságának, születésének, visszavonult, évfordulóján, végzettséget, remekművekét, támadásokkal, fellépéseire, elsajátítása, decemberében, választották, olaszországi, emléktáblája, díszkiadását, legismertebb, csecsemőként, gyermekeként, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 7620 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 750
  • e Hét: 7528
  • e Hónap: 11932
  • e Év: 43661
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.