Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 1 
Oltás, szemzés
  2017-03-01 18:46:13, szerda
 
 








OLTÁS, SZEMZÉS - nemcsak kertbarátoknak!


Alig néhány napja odakint még reménytelenül hideg volt, zúzmarás volt minden és napot alig láttunk. Az egyetlen biztató jel, hogy amikor néhány napja beléptem a virágboltba - hideg ide vagy oda - megcsapott a tavaszillat, az a semmivel sem összekeverhető, mámorító csoda. Tulipán, jácint, nárcisz illatkeverék, harsányan pompázó színek. Miután hosszasan élveztem a váratlan találkozást, az eladó érdeklődött, hogy akkor most választok, vagy gondolkodok, de csak annyit tudtam mondani, hogy egyiket sem, egyelőre élvezem ezt az illatáradatot. Egyre többször emlegetjük, hogy "helló tavasz, várunk!" De most már úgy látszik, csak néhány nap és újra itt a tavasz.

Szép tavaszi napok jönnek, 20-25°C, szikrázó napsütés. Szépen süt majd a nap, kiülhetsz a nyitott teraszra, abba a nagyon kényelmes kerti székbe.

Elégedetten csodálod a kertedet, a frissen vágott pázsit zöldell, harmatos. Minden növény, virág egységben van a kerttel, minden részlet a kerti tavon keresztül a kis szökőkútig a béke szigete, a megtestesült harmónia. Igazán elfejted minden bajod ebben a megnyugtató környezetben. Kipihent vagy és feltöltődött.

Nem tudsz betelni a kerttel...

Élvezed, hogy kinyílt az élettered, örülsz annak, hogy idén már lesz néhány szem őszibarack a fán, örülsz az egy szem diónak a kis diófádon, örülsz annak, hogy a gyerekek reggelente szemezgetik az epret és a málnát, örülsz a nyíló rózsáidnak és az illatozó violáknak, levenduláknak, és boldogan és büszkén hozod be a kertből a napi 3-4 szem saját, édes paradicsomot.

Tavasszal végre langyos a szél, a levegő megtelik a föld és a nyíló virágok illatának a keverékével, ez maga az élet illata. Ilyenkor az ember nyújtózik egyet és vérében érzi, menni kell, közelről kiélvezni a felengedett föld jótékony leheletét.Engedjünk a kikelet csábításának, vegyük nyakunkba a kertet, segítsünk növényeinknek is kiszabadulni a tél fogságából.

Talán sokaknál kevésbé ismert az oltás és szemzés ismerete, így az alábbiakban kizárólag ennek igyekszem eleget tenni. A szemzés viszonylag könnyen elsajátítható, gyakran alkalmazott ivartalan szaporítási módszer. Az oltás és a szemzés precíz végrehajtása a magasabb szintű kertészeti gyakorlatok közé tartozik. Az éles kacor kezeléséhez ugyanis már kevés az elméleti tudás, ügyességre, bátorságra is szükség van.

A néphit Gyümölcsoltó Boldogasszony napját, március 25-ét tekinti alkalmasnak a gyümölcsfák oltására és szemzésére







FÁS NÖVÉNYEK OLTÁSA
/ Egy film, amiből többet tanulhatsz, mint akárhány leírásból, nem feleslegesen tudományos, viszont alapos, részletes, átfogó. Az egyetlen igazán hasznos oltásról szóló kisfilm. A videó bemutatja az oltási szemzési módokat, és azok gyakorlati megvalósítását./

Link








SZEMZÉS A GYÜMÖLCSÖSKERTBEN


A szemzés viszonylag könnyen elsajátítható, gyakran alkalmazott ivartalan szaporítási módszer. Ennél egy meghatározott kis szövetcsoportot ültetünk át a kiszemelt alanyba. Ezt követően a sejtek gyorsan osztódva minden szempontból az anyanövény tulajdonságaival megegyező növényegyedet hoznak létre.

Tudnunk kell, hogy csak származásilag és rendszertanilag egymáshoz közel álló gyümölcsfajok szövetei forrnak össze. A kajszi például szemezhető vörös és besztercei szilvára, mirobalánra, sőt kökényre is. Az őszibaracknak egyaránt jó alanya az édes és a keserű mandula.
Célszerű szemzésre felhasználni a vadalma- és a vadkörtemagoncot, valamint a meggyből kikelt magoncokat is. A szemzés nagy előnye, hogy sikertelenség esetén megismételhető. A szemzést július közepétől szeptember közepéig végezzük. Az ilyenkor végzett szemzést alvószemzésnek nevezzük, mivel az alanyba ültetett szemek megerednek ugyan, de nem hajtanak ki, alva maradnak a következő tavaszig. A magoncok a művelet előtt némi előkészítést igényelnek.

A szemet a gyökérnyakba célszerű berakni, ezért az alanynak ezt a részét kell az esetleges oldalhajtásoktól és levelektől megtisztogatni. Az eredés annál jobb lesz, minél életerősebb az alany. Ha élénk a nedvkeringés, az alany héja könnyen felválik, és a szem zavar nélkül behelyezhető. A nedvkeringést száraz időben öntözéssel serkentjük. Az idősebb fák koronahajtásait is beszemezhetjük.

A szemzéshez szemzőhajtást használunk. Ezt félfás állapotban szedjük. Azt, hogy megfelelő-e a hajtás érettsége, ki kell próbálni - hajlításra kissé roppannia kell és a levelek hónaljában lévő szemeknek már jól kell látszaniuk. A teljes hosszúságú hajtás középső harmadáról kell a szemet venni. Az első és felső fejletlen szemek ugyanis nem alkalmasak erre a célra. A leszedett hajtásról a leveleket úgy vágjuk le, hogy körülbelül 1 cm-es csonkjuk a hajtáson maradjon. Ha több szemzőhajtást is szedünk, akkor azokat burkoljuk nedves újságpapírba, a köteget pedig műanyag zacskóba téve védjük a kiszáradástól.

Hűtőszekrényben a szemzőhajtások akár egy hétig is károsodás nélkül tárolhatók. A szemzés csak jó éles, tiszta késsel végezve lehet eredményes. Az előkészített alanyon először egy T alakú bemetszést készítünk, majd kétoldalt a héjat felhajtjuk. Ezután a szemzőhajtást bal kézbe fogjuk, úgy, hogy a hajtás csúcsa felénk essen, és egyetlen biztos késhúzással kimetszünk egy szempajzsot. A szemet tehát úgy vágjuk le, hogy felette és alatta legalább egy-egy centiméteres héj maradjon, s a szem alatt lévő farész hártya vékonyságú legyen. Nem szabad a vágást részletekben végezni, mert akkor a szem nem ered meg. A szempajzsot úgy toljuk a T alakú nyílásba, hogy maga a szem a T vízszintes szára alá kerüljön.

Minél gyorsabban végezzük el a műveletet, annál biztosabb lesz az eredés. A szem behelyezése után kötözőanyaggal simán és szorosan az egész sebfelületet bekötözzük. Kötözőanyagként műanyag zacskóból vágott 1 cm széles szalagot is használhatunk. A kötözés célja az, hogy a sebfelület kiszáradását megakadályozzuk. Arról, hogy sikerült-e a szemzés, 6-8 nap múlva győződhetünk meg. Ha a levélnyél csonkja könnyed nyomásra leválik és a szem már kissé duzzad, a szemzés sikerült Ha azonban a levélnyél barnul és a szemre rászárad, akkor a munkánk nem volt sikeres. A megeredt szemzés alanya ősszel tovább vastagodik. Hogy a kötés az alanyba ne vágjon be, a megeredt szemzések kötését vágjuk fel. A megeredt alvószemzés tavasszal, a nedvkeringés indulásakor kihajt.







T SZEMZÉS, CHIP szemzés


Fás növények szaporításánál a szemzést használják a legnagyobb arányban, mivel gyors és egyszerű módszer. Rendkívül eredményes, a legnagyobb szaporítási arányt adja. A szemzéshez egy, vagy két éves alanycsemetéket neveljünk, de idősebb fák hajtásaiba, egy - két éves vesszőibe is lehet szemezni.

Akkor szemezzünk, amikor az alany adja a héját, vagyis április közepétől szeptember közepéig. Június elején már az azévi hajtásokon is találunk érett nyári rügyeket. A tavaszi, nyár eleji szemek még abban az évben kihajtanak, ők a hajtószemek. Minél későbbi a szemzés, annál rövidebb a hajtás vegetációs ideje, és egyre gyengébb a hajtás-növekedés. A túl kései hajtások már nem biztos, hogy beérnek, és a fagyérzékeny fajok könnyen elfagynak. Június elmúltával már hajtószemzést nem érdemes elvégezni (pl. rózsa, őszibarack), esetükben ajánlatos az alvószemzés.


Hónap . . . . . . . Szemzés . . . . . . . . Kihajtás . . . . . . . . . . Nemes rügy származás

Március . . . . . rügylapozás .. . . . . . hajtó szemzés . . . . . hűtőben tárolt
Április . . . . . . . chip szemzés . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .oltóvessző

Május . . . . . . . rügylapozás, . . . . . . hajtó szemzés . . . . . . szemzőhajtás
Június . . . . . . . . chip szemzés
. . . . . . . . . . . . . T szemzés

Július . . . . . . . . T szemzés . . . . . . . . hajtó-, alvó szemzés. . szemzőhajtás
Augusztus . . . . Ablakos szemzés
. . . . . . . . . . . . . Sípolás
. . . . . . . . . . . . . Vesszős szemzés

Szeptember . . .chip szemzés . . . . . . . alvó szemzés . . . . . . .szemzőhajtás


Lássuk képekben hogyan is történik mindez

T SZEMZÉS KÉPEKBEN:



A T szárának vízszintes, függőleges megvágása, háncslapok szétnyitása:




Szempajzs kivágása:




Szempajzs metszfelülete, szempajzs becsúsztatása a résbe:




Szempajzs becsúsztatva, kötözés:





Bármelyik oltási módot választjuk, a szerszámokat fertőtlenítsük, mielőtt megkezdenék a munkát. Egy esetleges fertőzés tönkre teheti a munkánkat, és a nehezen beszerzett "nemes"-t kidobhatjuk. A fertőtlenítésre alkalmas a háztartásban található fertőtlenítőszerek bármelyike.


CHIP SZEMZÉS KÉPEKBEN


Előnye, hogy bármikor végezhető, függetlenül, hogy az alany adja-e a héját.


Az alanyon ejtett vágás oldalnézetből és szemből és a szempajzs:








Szempajzs




Szempajzs beillesztése, kötözése, a kötözött és már kihajtott szem














Pajzsos, ablakos szemzés

Link



Zöldoltás

Link



Rózsa szemzése

Link


























Forrás:

Link


















 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 1 
2017.02 2017. Március 2017.04
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 29 db bejegyzés
e év: 360 db bejegyzés
Összes: 4845 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2241
  • e Hét: 16336
  • e Hónap: 56157
  • e Év: 234032
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.