Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     3/5 oldal   Bejegyzések száma: 45 
Cickafark
  2013-10-17 18:17:33, csütörtök
 
 


Cickafark
Mezei cickafark (Achillea collina Becker)

A mezei cickafark kámforos illatú, fehér virágú, hazánkban honos, lágy szárú, 50-80 cm magas, a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó évelő növény. Gyöktörzzsel telel át. Többszörösen szeldelt levelei szórt állásúak. Júniustól késő őszig virágzik.
Összehúzó hatása a benne található egyik hatóanyagnak, a tanninnak köszönhető. Ezen kívül flavonoidok, alkaloidok, kumarin és illatanyaga, az azulén teszik hasznos növénnyé a házi patikában.

A cickafarkfű már az őstörténet előtt ismert volt. Irakban egy neandervölgyi temetkezési helyen nagy koncentrációban találtak cickafarkfű virágport. Az ókori orvosok is használták. Dioszkoridész szerint a legjobb vérzéscsillapító, mindenféle sebre, fekélyre használható. Hippokratész fürdőként vérző aranyérre ajánlotta. Latin neve (Achillea millefolium) arra utal, hogy Achillész, a trójai hős ezzel a növénnyel állította el a társai sebeinek vérzését.
A kelták is igen tisztelték, rituális szertartással szedték.

A drogot a teljes virágzásban gyűjtött, kizárólag fehér színű virágot tartalmazó föld feletti, maximum 40 cm-es hajtása (Achilleae herba), vagy a 2-3 cm-es szárral (,,csipet") gyűjtött virágzata (Achilleae flos) adja. 4 kg virágos hajtásból 1 kg száraz herbát, 6 kg friss virágból 1 kg száraz virágot kapunk.Gyógynövényként gyűjthető a ritkábban előforduló közönséges cickafark (Achillea millefolium L.) továbbá a magyar cickafark (Achillea pannonica Scheele).
Kiváló gyulladáscsökkentő, hüvely- és méhgyulladásra, nyálkahártya és fogínygyulladásra használható. Sebösszehúzó, sebgyógyító hatású. Csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Hasi fájdalmakra, puffadásra, emésztésjavításra is kiváló. Serkenti az epeváladék termelést. Húgyúti betegségekben, légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen.
Gyomorgörcsök megszüntetéséhez a szokásosnál enyhébb gyógyteát készítünk belőle, egy csapott evőkanál helyett csak egy csapott teáskanál füvet adunk 2,5 dl vízhez. Ebből iszunk egy-egy csészével étkezés előtt naponta kétszer, reggel és este egy héten kétszer. Utána hetente egy csészével egy hónapon keresztül ugyanilyen módon. Ugyanígy kezelhetik a máj-és epebetegségeiket:két héten keresztül minden másnap kell meginni egy csésze teát reggel éhgyomorra.



Bőséges, rendszertelen vérzésnél reggelente igyanak meg egy-egy csészével 2-3 héten keresztül a menses előtt és alatt. Petefészek-, méhnyak- vagy hüvelygyulladás esetén naponta 3 csészével ajánlott inni étkezések előtt. Nem gombás eredetű fertőzéseknél irrigálni is kell vele: 2,5 dl teával naponta kétfelé osztva, reggel és este. (Gombás eredetű fertőzésnél az irrigátort házilag nem lehet kellőképp fertőtleníteni, ezért ilyenkor nem tanácsos irrigálni). A teát olyan sokáig kell a hüvelyben tartani, ameddig csak lehet (pl. fürdőkádban feltett lábakkal, tamponnal).

Változó korban pásztortáskával, palástfűvel, levendulával, citromfűvel, komlóval, galagonyával egyenlő arányban keverve harmonizáló hatású. Ilyenkor lefekvés előtt kell inni belőle egy csészével.
Étvágyjavításra étkezés előtt, emésztés könnyítésére, az epetermelés serkentésére étkezés után igyanak meg egy csészével.
Vérző aranyérre ülőfürdőt kell készíteni két evőkanál teafűből és két liter vízből, ezt kell a fürdővízbe önteni. 20 percig szabad csak a vízben maradni.
Húgyúti fertőzésnél heti 1 csésze teát igyanak meg étkezés előtt 4 héten keresztül. Ilyenkor fokozottan kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, a pangó vizelet a baktériumok melegágya!
Légzőszervi megbetegedéseknél inhalálásra lehet használni a cickafarkfüvet: egy liter vízhez egy csapott evőkanál teafüvet adunk és a forró gőz fölé hajolva belélegezzük azt. Inni egy héten át naponta egy csészével kell ilyen esetben.
Külsőleg: összemorzsolt friss levele kisebb sebek vérzését azonnal elállítja. Nagyobb sebekre borogatásként tesszük.
Sajnos kis számú dokumentáció áll rendelkezésre erről a gyakran használt gyógynövényről, pedig sok területen bizonyul hatásosnak. Teája és illóolaja gyulladáscsökkentő, a virágban található azulén allergiát csökkent. A benne található szeszkviterpén laktonok rákellenes hatásúak. Az achillein és a flavonoid hatóanyagai külső és belső vérzést csökkentenek. Valószínű a flavonoidoknak köszönhető a görcsoldó hatás.
Figyelem, fekete üröm keresztallergiát okozhat (aki allergiás a fekete ürömre, nagy valószínűséggel a cickafarkfűre is allergiás lesz). A virág illóolaj tartalma erős fejfájást, rosszullétet, hányást okozhat, ezért önmagában csak a virág fogyasztása nem ajánlott.
(Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből)
Forrás: györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Őszi tisztító kúra
  2013-10-17 18:08:58, csütörtök
 
 


Évente kétszer ajánlatos a szervezet méregtelenítését elvégezni: tavasszal és ősszel. A tél eleji salaktalanítással felkészülünk a vitaminhiányos, napsütésben, vagyis D-vitaminban szegény, barátságtalan, ködös és hideg napokra. Ezt a tisztító kúrát végezhetjük gyógynövények segítségével. Mindenféle tisztító kúra (léböjt, diéta) alatt ajánlatos gyógyteákat inni folyadék bevitel céljából.

A legjobb vértisztító gyógynövények a dió, csalán, bodza, gyermekláncfű, katángkóró, a szederlevél és az útifű. A vízhajtó növények is tisztítják a vért, például a nyírfalevél, a hársfa és a zsurló. Szintén ihatják erre a célra a réti legyezőfű vagy a körömvirág gyógyteákat.

Több módszerrel is végezhető a szervezet méregtelenítése: a fent említett gyógynövényekből összekeverhetnek egyenlő arányban hármat-négyet és naponta ihatnak ebből a keverékből egy csészével reggel éhgyomorra.

Kivételt képez a katáng és a zsurló, melyeket nem forrázással, hanem főzéssel készítünk, tehát ezeket nem lehet olyan növényekkel összekeverni, melyeket forrázni kell.

Ihatják a gyógyteákat felváltva is: egyik nap egyikből, másik nap másikból egy-egy csészével. Fontos, hogy mindig reggel éhgyomorra fogyasszák a teákat, akkor lesz a leghatásosabb a kúra.

Készen is kapható Gyuri bácsi-féle Tisztító teakeverék, keressék a Györgytea mintaboltban vagy az interneten.
Forrás: györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Vesék védője
  2013-09-17 18:03:17, kedd
 
 



A szervezetben keletkező káros bomlástermékeket a tüdő, a belek, a verejtékmirigyek és a vesék távolítják el. A vesék a vízben oldható anyagcsere végtermékekből képeznek vizeletet. A két vesénk a hasüreg felső-hátsó részében, kb. derékmagasságban helyezkednek el, feladatuk a vér folyamatos szűrése. Naponta kb. 1000 liter vér folyik át rajtuk, melyből 1,5 liter vizelet választódik ki.
Rendkívül bonyolult működésük egyrészt idegi, másrészt hormonális szabályozás következménye. Ha nem kielégítően működnek, a szervezetben felhalmozódnak a méreganyagok, zavar keletkezik a sav-bázis egyensúlyban, a folyadékháztartásban, súlyos vérszegénység, magas vérnyomás, emésztő- és idegrendszeri betegségek alakulnak ki.

A vesék helyes működésének fenntartása érdekében elsősorban megfelelő mennyiségű és jó minőségű folyadékot kell innunk. A kávé, fekete tea, szénsavas, cukros üdítők helyett igyanak tiszta vizet. A csapvíz elvileg nem tartalmazhat egészségre káros anyagokat, néha mégis a kelleténél több nátrium, klór vagy nehézfém van benne, ezért érdemes víztisztító berendezésen átengedni.

Szerencsére a szűrt, forralt vízből készíthetünk kitűnő gyógyteákat is, melyekkel kielégíthetjük a szervezet folyadékigényét.

A veseműködést támogató gyógynövények közül elsősorban a csalánt, a nyírfalevelet, a zsurlót és a tejoltó galajt ajánlom. Megelőzésként heti 2 alkalommal igyanak meg valamelyikből egy-egy csészével. Mivel vízhajtó tulajdonságuk is van, legjobb a reggeli órákban meginni őket. A csalán vértisztító is egyben, a nyírfalevéllel megelőzhető és oldható a kisebb vesekő, vesehomok. A zsurló kitűnő csonterősítő, a tejoltó galaj egész mirigyrendszerünket is karban tartja.
Gyuri bácsi olyan fontosnak tartja a vesék védelmét, hogy egy speciális teát is készített ebből a célból, melynek neve A vese védője. Ebből ajánlunk mindenkinek heti 1-2 csészével. Egész évben folyamatosan iható ebben a mennyiségben.
Forrás györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Milyen gyógynövényeket gyűjthetünk augusztusban?
  2013-08-02 16:11:18, péntek
 
  Mezei katáng



A mezei zsurlónak a föld feletti meddő hajtását gyűjtjük. Az útifűnek, a zsályának a levele tartalmazza a hatóanyagot. Az orbáncfű is előfordul még virágzó állapotban, erről a gyógynövényről a leveleket és a virágokat együtt szedjük. Az aranyvesszőnek, a kisvirágú füzikének, a katángnak úgyszintén a virágos-leveles hajtását gyűjtjük, utóbbit tőlevelekkel együtt. Leveleket szedhetünk még az áfonyáról, a fekete ribizliről (ilyenkor már a termés is gyűjthető), a málnáról, a szamócáról és a szederről. A csalán frissen fosztott levelei egész nyáron szedhetők.

A fürtös menta a termesztett változatokkal szemben vadon terem, szintén gyűjthető még augusztusban.

Csak a virágot gyűjtjük a körömvirágról, a levenduláról, a kamilláról.
Kizárólag teljesen egészséges növényeket gyűjtsenek, a rovar rágta, foltos, sárguló levelű vagy színét vesztett gyógynövény értéktelen. Szintén nem jó gyűjteni a gombák mellett növőket. Mivel a gyógynövényeket semmilyen körülmények között nem mossuk meg, nagyon fontos, hogy teljesen tiszta, vegyszermentes területről szedjük őket. Válogassuk ki a fűszálakat, a mohát és a kúszónövényeket, hogy csak a tiszta gyógynövény maradjon. A szedett növényeket ne keverjük egymással, ezért célszerű több (lehetőleg papírból készült) zsákot vinni magunkkal. Szellősen kell elhelyezni őket, nem szabad megtömni a zsákokat, amiket utána hátizsák helyett fonott kosárban szállítsanak.

Száraz, meleg időben gyűjtsünk, a vizes, harmatos növény hamar befülled, rothadni kezd, értéktelenné válik. A legalkalmasabb napszakok a harmat utáni reggel vagy harmat leszállta előtti alkonyat.

A szárítás szellős, árnyékos, meleg helyen történjen minél gyorsabban, hogy a növény ne veszítsen értékéből. Szárítás előtt vagy utána aprítsák fel a növényeket. A tökéletes száradás után jól zárható dobozokban tárolják őket fénytől védve. Gondosan jelöljék meg a gyógynövény nevét és a begyűjtés dátumát.
Forrás:györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Fehér akác jótékony hatásai
  2013-06-05 17:09:27, szerda
 
 


Akácvirág
Fehér akác (Robinia pseudoacacia L.)

Észak-Amerikából a homok megkötésére behozott, a hüvelyesek (Fabaceae) családjába tartozó 20-25 m magasra is megnövő fa, amely hazánkban is meghonosodott. Leginkább az akácméz jut eszünkbe az akácfáról, pedig májusban nyíló hófehér virága értékes gyógynövény is.

Az akácméz az egyik legvilágosabb mézfajta, egyben a legkényesebb is. Külsőleg enyhe égési sebekre, belsőleg székrekedés esetén fogyaszthatjuk. A méz önmagában is gyógyító hatású, köhögéscsillapító teánkba minden esetben tegyünk akácmézet.

Az akác hatóanyagai a virágban találhatók. Régebben kérgét is használták gyomor-és bélfekély ellen, ma már tudjuk, hogy a kéreg toxikus anyagokat tartalmaz, ezért fogyasztása nem ajánlott.
Az Appalache hegység indiánjaitól hozta be a magjait Európába egy tengerész IV. Henrik udvari kertésze, Jean Robin számára, innen a fa latin neve. A derék kertész el is ültette a Notre Dame katedrális mellett a magot, amiből a király és a párizsi nép nagy csodálkozására vékony levelű és illatos, hófehér virágú fa sarjadt. (A fa ma is él, Párizs legidősebb fája). Innen terjedt el előbb egész Franciaországban, majd Európában.

Gyógynövényként a május-júniusi virágzásakor gyűjtött fürtvirágzatáról lefosztott, megszárított kis virágait (Robiniae pseudoacaciae flos) használjuk.

Teája jó köhögéscsillapító, enyhe vízhajtó és hashajtóként is alkalmazzák. Mivel igen aromás, ízjavítónak is keverhetjük más teákba. Az akác virágából készült forrázat ezenkívül kiváló nyálkaoldó, görcsoldó, nyugtató, tonizáló. Gyomor- és nyombélfekélynél az orbáncfűvel felváltva kell használni. Kúraszerűen naponta egy csészével csak addig kell inni, amíg az adott probléma nem szűnik. A szervezetet emlékeztetve a védekezésre a továbbiakban heti vagy kétheti egy csésze is elegendő. Legfontosabb tulajdonsága, hogy csökkenti a gyomorsav termelést, ezért eredményesen használható reflux betegségre.

Gyógytea: mindig forrázatot készítünk a száraz gyógynövényből. Ha vízhajtásra használják, reggel igyanak meg egy csészével, székletlazításra viszont este kell fogyasztani. Gyomorsav túltermelésre naponta 1 csésze akácvirág tea ajánlott este étkezés után. Akkor se hagyják abba teljesen a tea fogyasztását, ha a gyomorégés megszűnt: emlékeztetőül időnként igyanak meg egy-egy csészével.
Köhögésre napi két csésze fogyasztása ajánlott 1-2 héten keresztül. Ihatjuk önmagában vagy más gyógynövényekkel (hársvirág, kakukkfű, szurokfű, apróbojtorján) együtt. Száraz köhögésnél hurutoldó, hurutos köhögésnél köptető hatása van. A teát mindig frissen kell elkészíteni, a langyosra hűlt forrázatot akácmézzel lehet ízesíteni. Fél óra alatt kortyolgatva fogyasszák el reggel és este.

Mivel csökkenti a savtermelést, ezért étvágycsökkentő hatása is van, ebből a célból keverhetjük katángkóróval. Utóbbit főzni kell, ezért azt javaslom, 2-3 perces főzéssel készítsék el a katángteát, majd ezzel a teával forrázzák le az akácvirágot. Napi 1 csészével igyanak belőle éhgyomorra, de nem tovább, mint 4 hét. Utána tartsanak egy 3-4 hetes szünetet.
Forrás: györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
A CUKORBETEGSÉG előszobája
  2013-02-17 12:01:37, vasárnap
 
  A cukorbetegség első fázisában, a glükóz intolerancia állapotában is segítségünkre vannak a gyógynövények. A kezdődő cukorbetegség teája a napi egy csésze erdei szederlevél, melyet étkezés után kell fogyasztani.


Erdei szeder


A cukorbetegségnek sem tünete, sem kialakulására utaló jelei nincsenek. Vérvételkor derül ki nagyon gyakran a meglepően magas cukorszint, mely általában semmilyen panaszt nem okoz. Kiváltó oka számos esetben valamilyen érzelmi megrázkódtatás (munkahely, családtag elvesztése, válás) vagy egy komoly betegség, esetleg baleset.

Akinek hajlamosító tényezői vannak, ellenőriztesse minden 3-4 hónapban vagy legalább félévente a vércukorszintjét. Ezek a tényezők az elhízás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, pajzsmirigy alultermelés. Vannak a betegségre hajlamosító örökletes tényezők is. Ez azt jelenti, hogy akinek közvetlen családtagjai közül valakinek vagy többeknek is volt cukorbetegsége, annak fokozottan figyelnie kell a táplálkozásra, a helyes életmódra és a rendszeres mérésekre. Nem jelenti ez azt, hogy az illetőnek feltétlenül ki fog alakulni a betegsége!

A cukorbetegség első fázisát orvosi nyelven glükóz intoleranciának nevezik. Ez azt jelenti, hogy a vércukor feldolgozásának megjelennek bizonyos zavarai. Vagy a vércukrot feldolgozó hormon, az inzulin termelése nem elegendő, vagy a vérben keringő cukrot nem tudja az inzulin “besegíteni" a sejtekbe. Mindkét esetben magasabb a vércukorszint a kívánatos 3,5-6 mmol/l-nél.

Ilyenkor kapja a beteg azt a tanácsot, hogy diétázzon, fogyjon le, hagyja abba a dohányzást és az alkoholfogyasztást, mozogjon többet. Ezek az életmódváltások valóban használnak, és így még visszafordítható a betegség.

A testsúlycsökkenés érdekében többet kell mozogni, kevesebb kalóriát kell bevinni a szervezetbe. Ebben segíthetnek a savcsökkentő gyógynövények, pl. a fehér akácvirág. A mezei katáng, a tyúkhúr, a bodza az anyagcserét gyorsítják, így elősegítik a testsúlycsökkenést. Fogyasztó teakeverékünknek ezek a növények is elemei.

Az erdei szederlevélből készült gyógytea a vércukorszintet csökkenti, ezt is ajánlatos inni napi egy csészével a diéta mellett.
Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Herbamix Gyuri bácsitól
  2012-11-15 18:44:59, csütörtök
 
 



Gyógynövényes doboz
Új tartalommal, külsőleg is kicsit megújulva kerül Önök elé ebben a hónapban a Herbamix fadoboz a Bükk kincseivel.

Gyuri bácsi kedvenceit apró kartonokban találhatják a dobozban, szám szerint kilencet.

Belekerült az egyik nagy kedvenc, a macskamenta, amiről a néphit azt tartja, hogy táltosaink itala volt. Az erdei málnalevél és szederlevél azért kapott itt helyet, mert sok a köszvényes, mozgásszervi betegségben szenvedő ember mostanában. A galagonya a szívesek életét könnyíti meg, segít elkerülnünk a komoly szívbetegségeket. A bodzavirág az őszi meghűléseket segít kivédeni, egyébként az egyik legfinomabb ízű gyógytea készül belőle, mely enyhe hashajtó tulajdonsággal is rendelkezik. A csipkebogyó fontos C-vitamin forrás, a kakukkfű az immunrendszerünket védi, az apróbojtorján és az útifű köhögésre, légúti megbetegedésekre kiváló.


A dobozt szívesen vásárolják karácsonyi ajándékként, ezért gondoltuk, hogy tél elején új ruhát adunk neki. Megvásárolható irodákban vagy az, internetes honlapon. Jelenlegi ára Ára 3.500 Ft.
Forrás: györgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Pihentető gyógyteák
  2012-08-03 16:10:09, péntek
 
 


A civilizációnak rengeteg előnye van. Kényelmesebben élünk, számtalan okos gép segíti a munkánkat, autóval és vonattal, pláne repülőgéppel hamar eljuthatunk úticélunkhoz. Ez jellemzi leginkább mai életünket, ez a hamarság. Mindent sietve csinálunk, gyorséttermekben eszünk, sms-eket küldözgetünk egymásnak, levelet már nem írunk, csak e-maileket. Minden gyorsan kell. Azonnal.
Aztán egyszer csak elkezd fájni a fejünk, egyre gyakrabban. A hirtelen bekapott ebéd után megfájdul a gyomrunk is. Este fáradtan érünk haza, elaludni mégse bírunk, csak forgolódunk, aztán reggel elgyötörten ébredünk. Ha bekapunk egy élénkítő tablettát, megiszunk egy kávét, elkezdődik mégis a nap.
Pihenés helyett nem tudok önöknek gyógynövényeket ajánlani. Ha nem adnak esélyt a szervezetüknek, hogy feltöltődjön, ha nem mozognak, alszanak, olvasnak vagy kirándulnak eleget, semmi nem fogja megoldani a gondjukat.
De segíteni a pihenésben mégis lehet. Készítsenek maguknak gyógyteákat. Miközben beszerzik a hozzávalókat, otthon felforralják a vizet és közben csészébe mérik a teafüvet, aztán leforrázzák, majd nézik az órát, mikor lehet leszűrni, önmaguk javára cselekszenek. Ha utána leülnek a teát elszürcsölni, csak magukkal foglalkoznak, és már ez félsiker.
Mivel lehet szervezetünknek kedveskedni, hogy jobban kipihenje magát?

Több növény is van, melyek teája nyugtató, altató hatású.

A komlót (Humulus lupulus) sokan ismerik, mivel a sör is ebből a növényből készül. Észak szőlője nevét azzal érdemelte ki, hogy csipkés szélű levele hasonlít a szőlőéhez. Hűvös, nedves, mocsaras helyeken tenyészik bőséggel. Mivel lassan alig van mocsaras terület Magyarországon, már csak elvétve találunk vadon termő komlót, hamarosan védett növénnyé válik.
Tonizáló és nyugtató hatása egyaránt van. Pirinyó tobozában található a hatóanyag. Készíthetnek belőle teát forrázással (napi adagja nem több, mint 1-3 gramm, vigyázzanak vele, kis mennyiségben hatásos, sokkal ellenkező hatást érnek el) vagy az aranyló színű, világos tobozokat párnába is tehetik. Helyezzék a fejük mellé, könnyű, álomtalan álmuk lesz. Minden évben frisset szerezzenek be, egy év alatt elmegy a hatása.
A hiedelem szerint terméketlenséget okozhat, ezért találták ki Angliában a ginger ale-t, a gyömbérsört. A gyömbér a komlóval ellentétben vágykeltő növény, így rögtön a sörivás után ezt kell fogyasztani, hogy a finom, ám ravasz sörital nemkívánatos hatását semlegesítsük.
Egy másik, népszerű gyógynövény idegnyugtatásra a citromfű (Melissa officinalis) . Ez a növény sokak szeint a hosszú élet titka. A mentához hasonló alakú, illatos levelű citromfű fűszer-és gyógynövényként egyaránt ismert. Népi neve (mézfű) aromadús voltára, kellemes ízére, egyben a latin névben szereplő melissa (méz) szóra utal. Dél-Európában vadon terem, a mi éghajlatunkon csak termeszteni lehet.
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyra becsült növény. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Ha alvási problémákra isszák, este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni. Szívidegeinket, agyunkat, idegrendszerünket is erősíti, valóban igaz tehát, hogy meghosszabbítja életünket!
A levendula(Lavandula angustifolia) : A levendula neve a latin lavare -tisztítani, mosni igéből származik, mivel az ókorban fürdőket illatosították virágjával. Teát is a virágjából készítünk alvási zavarok, idegfeszültség esetén. Erős, kesernyés íze miatt inkább más teafüvekhez kiegészítőnek ajánlom, elég belőle egy csipetnyit tenni pl. a citromfű teába. Este, lefekvés előtt igyák meg.
A virágból olajat is préselnek, ezt kockacukorra csepegtetve ideges gyomorpanaszokat szüntet, ha pedig a halántékot dörzsöljük be vele, elmulasztja a fejfájást. Idősek otthonában, kórházakban is párologtatják az olaját, hogy jobban aludjanak a betegek. A hagyomány szerint a levendula a szerelemben a szüzesség, a hűség, a házasságban a boldogság és béke jelképe.
Az orbáncfű (Hypericum perforatum) egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Este, lefekvés előtt igyanak belőle egy csészével, de ne tovább 6 hétnél, mert erős hatású gyógynövény. Vérhígító mellé nem ajánljuk, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát csökkenti. Egész Európában számos babona fűződik a nevéhez: démonoktól védő hatást tulajdonítanak a szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket.
A tavaszi kankalin (Primula veris) első tavaszi virágunk, igen korán megjelenik. Sárga virágját használjuk álmatlanság ellen és idegnyugtatónak, ebből készítünk teát forrázással. Napi egy csészével, szintén inkább lefekvés előtt ajánlom. A kankalin időjósnak is kiváló: esőre hajló időben összecsukódik, napfényben kinyílik a virága.

Ezeket a növényeket akár össze is keverhetik, így még hatásosabb gyógyteát készíthetnek maguknak. De ne feledjék, amit az előbb írtam: vigyázzanak magukra, pihenjenek, kapcsolódjanak ki időnként. Adjanak esélyt szegény, elgyötört szervezetüknek.
Lopes-Szabó Zsuzsa
Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Füvesember a magas vérnyomásról
  2012-08-03 16:01:14, péntek
 
  Kivonat Szabó György-Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei című könyvéből
:
Egészséges felnőtt ember vérnyomása (kortól függetlenül) 130/80 Hgmm. A magas vérnyomás erősen feszíti az érfalakat, és ez azzal a veszéllyel jár, hogy azok elvékonyodnak, megrepednek. Ez agyvérzéshez, infarktushoz, bénuláshoz vezethet.
Kezelés, megelőzés a galagonya virágos ágvégből készült teával lehetséges. Ha egy héten egyszer egy csésze teát elfogyasztunk normális vérnyomás mellett is, nem, vagy jóval lassabban fog a magas vérnyomásunk az egyéb káros hatások következtében kialakulni. Ez a tea készülhet fagyöngyből is. Alkalmazásuk során saját magukon fogják észrevenni, hogy önöknek melyik felel meg jobban.

A galagonyából az egybibés és a cseregalagonya egyformán jó. A galagonya csak magas vérnyomásnál használható, amikor a vérnyomás alsó értéke 90, vagy e fölött van. Ingadozó vagy alacsony vérnyomásnál a galagonyát nem szabad használni.

A galagonya virágos ágvég a következőket tudja: csökkenti a vérnyomást, szívideget nyugtat, szívritmust szabályoz, érelmeszesedés ellen jó - tisztítja az ereket belülről, nem tágítja azokat, mint a gyógyszerek, ez lényeges különbség a galagonya előnyére. Különösen a koszorúér tisztításában jeleskedik, és van egy nagyon fontos tulajdonsága: a szív és az erek izmait rugalmasan tartja. Ez utóbbi ,,tudása" segít megelőzni a szívinfarktust, a szívizomelhalást és az agyvérzést, mert a szív és az agyi kis erek, ha rugalmasak, nem fordul elő az elhalásuk, illetve nem pattannak el.

A rohanó életmóddal kapcsolatos dolgok nagyon megterhelik a szívet, az egyéb szerveket és az idegeket. Ezért jó, ha heti egy-két csésze galagonyateát megiszunk megelőzésként, a nap bármelyik szakában, akkor is, ha egészségesnek érezzük magunkat.
A galagonyavirágból készült teát úgy készítjük, hogy két és fél deci forrásban lévő vizet ráöntünk egy teáskanálnyi növényre, és fedővel letakarjuk. Kb. 10 percig a füvön hagyjuk a vizet, majd leszűrjük, és étkezés előtt lassan megisszuk. Az étkezés előtt ivott tea jobban, könnyebben felszívódik, ezért érdemes étkezés előtt inni.

A galagonyatermésből készült tea ugyanolyan jó, mint a virágos ágvég. Két eltérés van közöttük: a termésben nincs szívidegnyugtató, mert a termés érésekor az ágvégben már nincs nedvkeringés, ezért nem oda dolgozik a növény, mint ahogyan azt virágzáskor tette, már nem tartalmaz nyugtató anyagokat. A galagonya magja viszont megszünteti az érrögöket. A magot meg kell törni, és egy teáskanálnyi magot 2-3 percig főzni kell két és fél deci vízben.

A megelőzésre használt teát elég kéthetenként is inni, de ha nagyon ritkán, néha-néha iszunk egy csészével belőle, akkor is sokat tettünk az egészségünkért.
Akinek 140/90 Hgmm felett van állandóan a vérnyomása, a következők szerint használja a galagonyateák valamelyikét: minden harmadik nap igyon egy csészével.
160/90 Hgmm-nél kétnaponként igyon a teából egy csészével, de ennél az értéknél már mindenképp orvoshoz kell fordulni. Az a leghelyesebb eljárás, ha a teaivás megkezdésekor már megbeszélik az orvossal azt. Orvosi ellenőrzés mellett a teafogyasztás egy-két hónapja után már lehet a gyógyszert csökkenteni, természetesen csak akkor, ha a vérnyomásmérésnél az adatok megfelelnek. A gyógyszer csökkentését csak fokozatosan szabad megkezdeni. Először csak heti egy napot lehet kihagyni a gyógyszerből, azután újabb hét eltelte után már két napot is. Közben ellenőrizni kell folyamatosan a vérnyomást.

A galagonyateát évekig lehet fogyasztani, semmilyen mellékhatása nincs, csak a vérnyomást tudja csökkenteni. Ismételten mondom, csak állandóan magas vérnyomásnál szabad használni.
180/90-100 Hgmm vérnyomásértéknél már mindennap meg kell inni egy csésze teát. Ilyen magas vérnyomásnál már feltétlenül meg kell beszélni a háziorvossal, ha vérnyomáscsökkentő teát akar valaki inni. Arra az esetre, ha az orvosa nem javasolja a tea fogyasztását, ajánlom, hogy másik, vagy esetleg harmadik orvossal is beszéljenek erről. Esetleg meg lehet kérdezni az orvost, ismeri-e a gyógynövényeket, különösen a galagonya hatását - ez már klinikailag igazoltan vérnyomáscsökkentő -, leeht, hogy csak azért nem javasolja, mert nem ismeri azt.

A galagonya virágos ágvéget úgy is el lehet készíteni, hogy 6-8 órán keresztül hideg vízben áztatjuk. Ebben az esetben vigyázni kell, hogy a hideg víz ne legyen meszes, mert akkor onnan, és nem az erekből fogja a meszet kioldani. Gyógyszertárakban kapható desztillált víz, abban nincs mész. Ilyen készítési módnál 5-6 szem csipkebogyót vagy egy teáskanál csipkehúst is bele lehet tenni a vízbe, javítani, növelni fogja a galagonya hatását.
A másik nagyon hatásos gyógynövény magas vérnyomásra - de ez ingadozó vérnyomásra is - a fehér fagyöngy.
A fehér fagyöngy leveleit és a ceruzánál nem vastagabb ágait gyűjtjük, általában lombhullás után rügyfakadásig. Ekkor van benne a legtöbb hatóanyag. Ahogyan már írtam, nem csak vérnyomáscsökkentő, hanem vérnyomás-szabályozó is. Érelmeszesedés, különösen koszorúér-elmeszesedés ellen jó hatású, serkenti a szívműködést. Jó cukorbetegség ellen is, segíti a mirigyrendszer működését. Készítenek belőle rákellenes gyógyszert - lassítja az áttétek kialakulását. Mint látható, nagyon sokoldalú, hasznos gyógynövény.

A tea elkészítési módja azonban más, mint a galagonyáé. Ezt a növényt hideg vízben kell áztatni 12 órán keresztül, estétől reggelig, vagy reggeltől estig. Mivel azonban a koszorúeret is tisztítja, ezt sem szabad meszes vízben áztatni, mert akkor a vízből oldja ki a meszet. Vagy desztillált, vagy forralt víz a megfelelő. Hagyják kihűlni, és ezután tegyék bele a fagyöngyöt. Meleg vízzel semmiképpen nem szabad a teát elkészíteni, mert minden elbomlik belőle, és semmilyen gyógyhatása nem lesz.
Az alkalmazási módja ennek is ugyanolyan, mint a galagonyáé, vagyis megelőzésre heti egy-két csészével igyanak belőle. Egy csészéhez egy teáskanál fagyöngy kell. Esetleg ritkábban is lehet inni.
160-as vérnyomásnál háromnaponként egy csészével, 180-as vérnyomásnál vagy e felett mindennap egy csészével kell meginni belőle. 2-3 hét után nemcsak a vérnyomásukat, de a vércukorszintet is ellenőriztessék a háziorvosukkal. Akinek normális szinten volt a vércukra, annak nem kell ellenőriztetni, mert a gyógynövények csak akkor viszik le a cukorszintet, ha az magas volt.
A kis télizöld meténgből régebben gyógyszert is készítettek nemcsak teának használták. Ma az én tudomásom szerint már nem készítenek belőle gyógyszert, pedig ez nagy kár, mert kiváló hatású gyógynövény. A teája is kiváló.

Az orbáncfű sok más jó tulajdonsága mellett még a vérnyomást is csökkenti. Minden gyógynövényre vonatkozik, így a vérnyomáscsökkentőkre is, hogy nem egyformán hatnak mindenkire. Ezért ki kell próbálni az egyiket, majd a másikat, esetleg a harmadikat is. Ha szerencsénk van, már az elsőnél elérjük a megfelelő gyógyító hatást. Az nem árt, sőt használ, ha ennek ellenére a többit is megnézzük, és azt fogjuk használni, amelyik a legjobb nekünk. Időnként váltogathatjuk a hasonló hatású füveket.

A gyógynövények hatását lehet fokozni az úgynevezett együttes hatással, amikor két vagy három növényt keverünk össze megfelelő arányban azonos hatásúakból. Az elkészítési módnál kell vigyázni, mert például a fagyöngyöt nem szabad forrázni, ha galagonyával vagy más növénnyel akarjuk vegyíteni, azt a növényt is áztatni kell hideg vízben.
De ha a hideg vízben áztatott fagyöngyöt a már elkészített és kihűlt galagonyával keverjük össze, semmi bajt nem csinálunk.
A magas vérnyomás általában nem egyedüli baja az embereknek, legtöbbször szív- és érrendszeri problémákkal is együtt jár. Az eddig leírt gyógynövények közül a galagonya és a fagyöngy a
vérnyomáscsökkentésen túl ezekre a betegségekre is jótékony hatással van.


A magas vérnyomás velejárója legtöbb esetben a magas koleszterin- és a magas trigliceridszint is. Ilyen esetekben mindenkinek javaslom a napi egy csésze tyúkhúrteát reggel éhgyomorra elfogyasztani. Tapasztalataim szerint ez kb. két hónap alatt megszünteti a magas értékeket. Ha a magas koleszterinszint nem öröklött tulajdonság, feltétlenül változtatni kell az étkezési szokásokon. Kevesebb vörös húst és kevesebb zsírt kell fogyasztani.

Amikor normalizálódott a koleszterin és a triglicerid szintje, akkor sem szabad a tyúkhúrt abbahagyni, heti egy csésze teát szintentartás céljából meg kell inni.

Természetesen a vérnyomáscsökkentő teákat a leírtak szerint párhuzamosan fogyasztani kell.

Végezetül a magas vérnyomásban szenvedőknek javaslom, hogy kezdjék el a gyógynövényekkel történő kezelését a vérnyomásuknak - akik még ezt eddig nem tették -, és ha nem lesznek türelmetlenek, nem hagyják rövid idő alatt abba, megtapasztalják majd saját magukon, hogy mennyivel jobb minőségű lesz az életük. Nem fognak rettegni állandóan a magas vérnyomással járó hatások rémétől. Megnyugszanak idegileg, nem lesz az agyukban ott az állandó félelem. Már ez önmagában is megéri, hogy naponta 10 percet magunkra szánjunk, elkészítsük azt az egy csésze teát.
Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Túlterhelt májunk
  2012-08-03 15:54:23, péntek
 
  Gyuri bácsi a füvesember tanácsai :
Az ünnepek, családi rendezvények, baráti összejövetelek alatti nagy evések és esetenként a szokásosnál talán több alkohol fogyasztása igen megterheli májunkat.

Ezt a nagy terjedelmű, igen fontos szervünket nevezhetjük a test központi laboratóriumának is. Súlya eléri az 1,2-1,5 kilogrammot, tehát a test legnagyobb szerve. Funkciói számosak, legfontosabb a méregtelenítés. Minden, amit megeszünk, megiszunk a májunkon halad keresztül, ami szétválogatja, osztályozza a táplálékot. Részt vesz a szénhidrát szintézisben, képes az elraktározott szénhidrátot “előhívni" a szervezetből. Naponta kb. 1 liter epét állít elő, mely kiválasztja a méreganyagokat és segít a zsíros ételek emésztésében. A máj a véralvadáshoz és az immunrendszer működéséhez szükséges fehérjéket állítja elő, szabályozza a kálcium szintjét a szervezetben, fontos szerepe van az ásványi anyag és vitamin anyagcserében.

Jól terhelhető, türelmes szervünk, viszont ha jelét adja betegségének, azt komolyan kell venni. A fejfájás, fáradtság a máj gyengeségére utalhat. Az ünnepek után ajánlatos egy tisztító kúrát végezni, hogy segítsünk májunknak a méregtelenítésben. Ehhez olyan gyógynövényekre van szükség, melyek serkentik az epetermelést, segítik a salakanyagok lebontását.

Ilyenek a gyermekláncfű, a katáng, a máriatövis, a bodzavirág, a fekete ribizli, a dió, az ezerjófű, a csalán.

Általában is érvényes, hogy minden keserű anyagot tartalmazó tápláléknövény hasznos erre a célra, például a cikória, az articsóka, a torma és a fekete retek. Jó hatású a kömény, a mustár, a gyömbér, a menta és a fokhagyma.


Gyógyteából napi egy csészével igyanak 4 héten keresztül reggel éhgyomorra. Mivel ezek a növények keserűek, tanácsolom langyosan, nem hidegen fogyasztani őket. A tisztító kúra alatt koplaljanak is kicsit, ne egyenek zsírosakat, élesztős termékeket, olajban vagy zsírban sült ételeket. Kerüljék a túlzott kávé és alkohol fogyasztást, a csokoládét és a majonézes készítményeket.
Forrás: gyorgytea ˙
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
     3/5 oldal   Bejegyzések száma: 45 
2017.05 2017. Június 2017.07
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 33 db bejegyzés
e év: 1689 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4497
  • e Hét: 29388
  • e Hónap: 60874
  • e Év: 265575
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.