Belépés
zgfumag.blog.xfree.hu
Ha azért nézel , mert ez a munkád, jó munkát kívánok! GYÁVA NÉPNEK NINCS HAZÁJA! Minden nemzetnek olyan kormánya van aminöt érdemel. Ha valami... Zámbori Gusztáv
1957.12.05
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Testvérellenségek
  2007-07-16 07:50:40, hétfő
 
 
Pelle János 2007. július 15. 12:22

Testvérellenségek


Duncan Shields A Rajk-fivérek című könyve vitathatatlanul Ungváry Krisztián árnyalt szemléletét támasztja alá a kommunista és a nyilas mozgalom rejtett összefüggéseiről.

A hatvanas, hetvenes években élte fénykorát Franciaországban a Testvérellenségek nevű humorista duó, mely Corneille egy nálunk kevéssé ismert tragédiájának címét vette fel. Duncan Shields A Rajk-fivérek című könyvét elolvasva eszembe jutott, hogy ezt a bevált címet akár harmadszor is hasznosítani lehetett volna, hiszen az elvtársai, mindenekelőtt Rákosi Mátyás által felakasztott kommunista, László, és a nyilaskeresztes mozgalomban Szálasi Ferenc államtitkárává emelkedő kormánybiztos, Endre története sok tekintetben hasonlít az egykor Thébában lejátszódott ,,alapsztorihoz", mely máig foglalkoztatja az emberiség fantáziáját. A huszadik századi magyar történelem valóban felfogható sorstragédiaként, más kérdés, hogy mennyire képes megragadni azt egy jó szándékú angol újságíró, aki a nyugati közönség számára próbálta érthetővé tenni mindazt, ami a Duna partján a huszadik század negyvenes és ötvenes éveiben történt.

Család-, politika- és társadalomtörténet nehezen illeszthető össze akkor, ha az utóbbiakra vonatkozó ismeretek szintje eltér a kül- és belföldi olvasóknál. Utóbbiaknak be kell mutatni a század olyan szereplőit, mint Károlyi Mihály, Kun Béla és Horthy Miklós, Péter Gábor vagy Kádár János, mert személyiségük illetve pályafutásuk rajzolja ki azt az ,,erőteret", melyben az első világháború alatt és után a Székelyudvarhelyről Magyarországra költözött népes Rajk-család tagjai leélték az életüket. Az, ahogy Duncan Shields, meglehetősen elnagyoltan a század magyar történelmének fő tendenciáit és alakjait bemutatja, kevés újdonságot rejt. Viszont a szerző óriási érdeme, hogy feltárta a Rajk-család történetének eddig nem ismert forrásait, és ezek alapján mutatja be László és Endre ellentmondásos viszonyát, illetve az utóbbi eddig nem ismert pályafutását.

Kevéssé ismert tény, hogy válságos helyzetben a két testvér visszariadt a végső leszámolástól, megmentették egymás életét. Az 1949. szeptemberi Rajk-perben vádként hangzott el, ezért többé-kevésbé ismert volt, hogy Lászlót 1945 márciusában Sopronkőhidán a hadbíróság előtt nyilas államtitkár bátyjának vallomása mentette meg az akasztófától. Azt viszont Duncan Shields derítette ki, aki hozzájutott Endre emigrációban írt memoárjaihoz, hogy László, a kommunista belügyminiszter, 1945 nyarán elintézte, hogy a magyar hatóságok ne kérjék Endre bátyja kiadatását a Szálasi kormány többi tagjával együtt az amerikai katonai nyomozó szervektől, mondván, hogy ,,stratégiai hiba lenne olyasvalakit hazahozatni, akinek nem tapad vér a kezéhez".

Duncan Shields felkutatta, elolvasta az 1944-45-ben közellátási kormánybiztosként működő Endre publikációit, illetve feldolgozta kéziratban maradt visszaemlékezéseit, melyeket 1959-ben, a németországi emigrációban írt Beszélgetések László öcsémmel címmel. A könyv szerzője megtalálta egy másik Rajk testvér, Gyula irredenta szellemű írását is, továbbá rendelkezésére állt az összes fellelhető családi fénykép és dokumentum. Ezeken kívül számos interjút készített az igencsak népes, tizenegy testvérből álló Rajk család életben maradt tagjaival, valamint mindazokkal, akik közelről ismerték a család leghíresebb tagját, Rajk Lászlót, illetve tanúi voltak elítéltetésének, kivégzésének és rehabilitációjának. Ahhoz, hogy ilyen ,,családi nyomozást" folytathasson, szüksége volt a nyolcvanas években ellenzéki politizálásában nevet szerző, majd az 1989-90-es rendszerváltásban fontos szerepet játszó ifj. Rajk László támogatására, amely nélkül esélye sem lett volna a könyv elkészítésére. Ő bizonyos értelemben az előző nemzedék két ismert alakja, kivégzett apja, és németországi emigrációban meghalt nagybátyja mellett a harmadik személyiség, akiről a könyv szól.



Az időközben elhalálozott angol újságíró szerző soraiból érezhető, hogy igazi hősként tekint Rajkné Földi Júliára és fiára, ifj. Rajk Lászlóra. Utóbbit olyan embernek tartja, akinek sikerült megdöntenie mind a két diktatórikus rendszert, melyet apja és nagybátyja testesített meg, s megnyitnia a demokrácia és a piacgazdaság korszakát Magyarországon. Napjainkban, amikor a válság repedései mutatkoznak politikai és társadalmi berendezkedésünkön, s a valóság sok tekintetben is sivárabb annál, ahogy azt a rendszerváltás idején elképzeltük, ez a ,,dicshimnusz" kissé anakronisztikusan hangzik, de meg lehet érteni: a szerző nyilvánvalóan túl közel került témájához, és átvette a sikerek útjára lépett hőse és mentora szempontjait.

Viszont érdemes eltűnődni azon a gondolaton, amit Ungváry Krisztián vet fel egy tanulmányában, mely a kommunista és nyilas mozgalom szemléleti hasonlóságával, kapcsolódási pontjaival is magyarázza Endre és László eltérő, de a kritikus pontokon mégis összekapcsolódó pályafutását. ,,Kik azok a nyilasok?" című tanulmányában, mely a Beszélő, 2003. júniusi számában jelent meg, paradigma-jellegűnek tartja a két Rajk fivér pályafutását. ,,Kommunizmus és nyilas rokonszenvek egymás mellett élésére jó példa Rajk Endre és László sorsa. A tizenegy (!) Rajk testvér Székelyudvarhelyen született, szegény sorsú családban. A nélkülözés mellett elsősorban a romániai nemzeti elnyomás alakította politikai nézeteiket. 'Alig volt itt magyar család, amelyik valamilyen formában nem hozott áldozatot e trianoni mellékoltáron. Minthogy apám nem akart semmi neki felkínált jó állásért és más kilátásba helyezett előnyökért Rajkból Rajku lenni, minthogy még egy »u« betűt sem volt hajlandó ettől a rezsimtől elfogadni ‑ annak ellenére, hogy mindenképpen bizonygatták, hogy ő voltaképpen román származású, hisz íme a neve »Rajku« is mutatja ezt ‑, hát neki adóval s gyermekei egyikének-másikának bottal vagy korbáccsal, kiutasítással kellett megismerkedniök..." - írta 1959-ben Rajk Endre.

Endre 1936-ban sikertelen kísérletet tett öccse meggyőzésére, de hasztalan. "A nemzetiszocializmus (...) a proletariátus felszabadításának egyetlen lehetőségét nem a burzsoázia és a még megmaradt polgári rend kiirtásában vagy felszámolásában látja, hanem egy, a természetes fejlődés és a természetes társadalmi rend helyreállítását szolgáló társadalomszervezésben, és a nemzetgazdálkodás átszervezésében. Társadalmi privilégiumokat nem ismer el, s ilyet senkinek, még a proletariátusnak sem hajlandó adni', írta visszaemlékezve e hiábavaló meggyőzési kísérletre Nyilvánvaló, hogy mindkét személyt a nemzetiségi kérdés és a szociális állapotok megoldatlansága radikalizálta a szélsőségek felé: Endre a nyilasok, László a kommunisták politikai koncepcióit választotta, és ezek közösek voltak abban, hogy elutasították a történelmi előjogokra épülő társadalmi és politikai állapotokat. Hozzá kell tennünk: Endre nyilassága nem jelentett szükségszerűen eliminatorikus antiszemitizmust: számára a zsidóellenesség a kapitalizmusellenesség egy részlete volt csupán."

Ungváry tehát úgy véli, a kommunista és a nyilas eszmék a harmincas években a társadalmi radikalizmus két különböző válfaját képviselték, de lényegében ugyanarról a tőről fakadtak, amit egyebek között az is bizonyít, hogy a magyar történelem legnagyobb bányászsztrájkját 1940 őszén a nyilasok szervezték. Voltak olyan meggyőződéses nyilasok, mint például a László öccsénél tíz évvel idősebb Endre, akiknek világszemléletében az antiszemitizmus nem foglalt el centrális helyet, legalábbis alárendelt jellegű maradt a társadalmi igazságtalanságok orvoslásának vágyához képest - igaz, ezek az emberek azt sem voltak képesek felmérni, hogy az utókor kizárólag a kilátástalan háború folytatásával, a halálmenetekkel, a zsidó munkaszolgálatosok legyilkolásával hozza összefüggésbe a Szálasi-kormány tevékenységét, és e büntettek miatt ítélkezik felette.

Duncan Shields A Rajk-fivérek című könyve vitathatatlanul Ungváry Krisztián árnyalt szemléletét támasztja alá a kommunista és a nyilas mozgalom rejtett összefüggéseiről. Jó lenne, ha ez a szemlélet valamiképp az oktatásban és a médiában is meghonosodna, anélkül, hogy a legkisebb mértékben is elhomályosodnának azok a rémtettek, melyeket 1944-ben és 1945-ben a nyilasok elkövettek. (Megjegyzendő, hogy a közelmúlt ostoba médiavitái az Árpád-sávos zászlóról sajnos, nem mutattak ebbe az irányba.) A nyilasok bűnei évtizedeken át hivatkozási alapul szolgáltak annak a kommunista diktatúrának a megteremtéséhez, melynek kiépítője, majd egyik első kommunista áldozata éppen Rajk László lett, akinek újratemetése azután meghúzta a lélekharangot a ,,létező szocializmus" felett.

Forrás: ttfk/Heti Ökopol
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Címkék: összefüggéseiről, franciaországban, proletariátusnak, sorstragédiaként, antiszemitizmust, belügyminiszter, nyilaskeresztes, zsidóellenesség, átszervezésében, privilégiumokat, visszaemlékezve, elítéltetésének, megoldatlansága, antiszemitizmus, politizálásában, vitathatatlanul, megismerkedniök, megteremtéséhez, legyilkolásával, felszámolásában, összekapcsolódó, helyreállítását, halálmenetekkel, magyarországra, rendszerváltás, ellentmondásos, hasonlóságával, rendelkezésére, szükségszerűen, eliminatorikus, foglalkoztatja, államtitkárává, magyarországon, alapsztorihoz, történelmének, radikalizálta, nyilas mozgalom, nálunk kevéssé, nyilaskeresztes mozgalomban, egykor Thébában, emberiség fantáziáját, huszadik századi, nyugati közönség, huszadik század, utóbbiakra vonatkozó, század olyan, első világháború, század magyar, szerző óriási, utóbbi eddig, végső leszámolástól, hadbíróság előtt, Pelle János, Duncan Shields Rajk-fivérek, Ungváry Krisztián, Rákosi Mátyás, Szálasi Ferenc, Károlyi Mihály, Horthy Miklós, Péter Gábor, Kádár János, Székelyudvarhelyről Magyarországra, Duncan Shields, Beszélgetések László, Rajk Lászlót, Rajk László, Rajkné Földi Júliára, Rajk Lászlóra, Rajk Endre, Rajkból Rajku, Heti Ökopol,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
A jó emberek mindig szépek mar...  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  Facebookon kaptam  Régi emberek, akikre máig büsz...  Png kislány  Szép napot kívánok  Facebookon kaptam Annuska bar...  Hogyan lehet Jézust szenvedély...  Facebookon kaptam  Jó éjszakát  Örülök, hogy látlak!  Örülök, hogy látlak!  képre írva  Sokan azt tartják  Paul David Tripp Április 20  Egy bizonyos határt  Szabolcska Mihály – Ákác...  Akarat  Facebookon kaptam  Hazára minden embernek szükség...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Png telefon  Egy lelki imádság  Julian Brass gondolata  Kerüld el az evangélium örömén...  Nagyon különös  Akarat  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Az a nap, amelyik nevetés nélk...  Egy hatékony szolga  Png cica  Facebookon kaptam  Png ház  210 éve született a SZÓZAT meg...  Facebookon kaptam  Éretlen vers  Bounty krémes  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Alvó cicák  Szép estét  Szép estét kedves látogatóimna...  Őrizkednünk kell...  Facebookon kaptam  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Facebookon kaptam  Mi lenne ha  Facebookon kaptam  Radikális szeretet  Soha ne kedvezz...  Nagyi telefonál  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Reménység és erő Krisztustól e...  Png kislány  Hiányzik  Szép estét kedves látogatóimna...  Png csokor  Egy hatékony szolga  Facebookon kaptam  Akarat  Akik bántanak téged  Akarat  Paul David Tripp Április 21  Facebookon kaptam  Png virág  Nagyon különös  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 19  Reménység és erő Krisztustól e...  Facebookon kaptam  Julian Brass gondolata  Még csak most kezdődik a nap  Akik bántanak téged  Kiss Éva - Amerre a ház lelke ...  Akarat  Boldog születésnapot a ma ünne...  Facebookon kaptam  Nagyi telefonál  Idő  Png rózsa csokor  Facebookon kaptam  Kellemes délutánt kívánok  Facebookon kaptam  Makszim Gorkij gondolata  Adakozás  Alvó cicák  Png csokor  Alvó cicák  Png csokor  A boldog családok mind hasonló...  Esti kép  Alázat  Albert Einstein gondolata  Nem tudhatod  Facebookon kaptam  Zsolnay Vilmos világhírű kera...  George Byron - Ahogy itt jár -...  Facebookon kaptam 
Bejegyzés Címkék
nyilas mozgalom, nálunk kevéssé, nyilaskeresztes mozgalomban, egykor Thébában, emberiség fantáziáját, huszadik századi, nyugati közönség, huszadik század, utóbbiakra vonatkozó, század olyan, első világháború, század magyar, szerző óriási, utóbbi eddig, végső leszámolástól, hadbíróság előtt, kommunista belügyminiszter, magyar hatóságok, amerikai katonai, 1944-45-ben közellátási, németországi emigrációban, könyv szerzője, másik Rajk, összes fellelhető, igencsak népes, család leghíresebb, nyolcvanas években, 1989-90-es rendszerváltásban, könyv elkészítésére, előző nemzedék, harmadik személyiség, könyv szól, időközben elhalálozott, piacgazdaság korszakát, válság repedései, rendszerváltás idején, szerző nyilvánvalóan, sikerek útjára, kritikus pontokon, nélkülözés mellett, romániai nemzeti, rezsimtől elfogadni, neve &#187, proletariátus felszabadításának, természetes fejlődés, természetes társadalmi, nemzetgazdálkodás átszervezésében, nemzetiségi kérdés, szociális állapotok, szélsőségek felé, kommunisták politikai, történelmi előjogokra, részlete volt, nyilas eszmék, harmincas években, társadalmi radikalizmus, tőről fakadtak, magyar történelem, nyilasok szervezték, társadalmi igazságtalanságok, utókor kizárólag, kilátástalan háború, szemlélet valamiképp, legkisebb mértékben, nyilasok elkövettek, közelmúlt ostoba, nyilasok bűnei, kommunista diktatúrának, összefüggéseiről, franciaországban, proletariátusnak, sorstragédiaként, antiszemitizmust, belügyminiszter, nyilaskeresztes, zsidóellenesség, átszervezésében, privilégiumokat, visszaemlékezve, elítéltetésének, megoldatlansága, antiszemitizmus, politizálásában, vitathatatlanul, megismerkedniök, megteremtéséhez, legyilkolásával, felszámolásában, összekapcsolódó, helyreállítását, halálmenetekkel, magyarországra, rendszerváltás, ellentmondásos, hasonlóságával, rendelkezésére, szükségszerűen, eliminatorikus, foglalkoztatja, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 64003 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1821
  • e Hét: 16051
  • e Hónap: 27162
  • e Év: 180658
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.